Yandex Metrika

IŞİD'in hedefi ne?

Sosyal medya'da konuşuluyor.IŞİD'in hedefi ne, Batı ne yapacak?

IŞİD'in hedefi ne?
20 Ağustos 2014 Çarşamba 20:44

Türkiye'nin eski ABD Büyükelçisi Namık Tan, Foley ailesini tanıdığını anlatıyor ve gazetecinin Libya'daki kurtuluşunda Türkiye'nin rol oynadığını söylüyor.


 
 1. Türkiye'nin eski ABD Büyükelçisi Namık Tan, Foley ailesini tanıdığını anlatıyor ve gazetecinin Libya'daki kurtuluşunda Türkiye'nin rol oynadığını söylüyor.

  16 dakika önce - @NamikTan - Twitter


 2. IŞİD ve James Foley'in öldürülmesiyle ilgili olarak @bbcturkce hesabına gelen yorumlardan bazıları şöyle:

  @xeyberi: Bu vahşet Işid'in yaptığı ne ilk ne de sonuncusudur. Bu vahşetten anlaşıldığı gibi bombardımanlar çete örgütünü korkutmuştur

  @Yahyadogantr: Bu ne olduğu belirsizlerin yaptıklarının Müslümanlıkla bir ilgisi olmadığı, bilakis İslam'a zarar verdikleri kanısındayım

  @adalona ('Görüntüdeki IŞİD militanının İngiliz aksanlı olması neye işaret ediyor' sorusuna yanıt): Işid terörünün kendi elleri ile yaptıkları ve Kürt devleti kurulmasına zemin hazırladığını gösterir

  @InsideTurkey: Bölge ülkeleri bir araya gelip şu insan artıklarını çöpe süpürmedikçe buralar rahat yüzü görmez. Ciddi bir operasyonla temizlik şart

  @Ayrikidusuncele ('IŞİD'in hedefi ne, Batı ne yapacak' sorusuna yanıt): #IŞİD'e kim silah veriyor? Bu sorunun cevabı aslında sorduğunuz sorunun cevabıdır. Batı'daki ırkçılık Işid'e asker kazandırıyor

  19 dakika önce - @xeyberi, @Yahyadogantr, @adalona, @InsideTurkey, @Ayrikidusuncele - Twitter


 3. Fotoğraf: Foley 2011 yılında, Libya'da alıkonulup serbest bırakıldıktan sonra Trablusgarp'ta otelde.

  James Foley'in ailesi: Gazetecilik tutkusuydu

  James Foley'in ailesi, New Hampshire eyaletinin Rochester kentinde gazetecilere yaptıkları açıklamada, 'oğullarıyla gurur duyduklarını' söyledi.

  James Foley'in annesi Diana, "Gururluyuz. James cesur, korkusuzdu. Amerika'nın en iyisiydi. Her zaman eve geri dönmesini umduk. James'in sıra dışı bir cesareti, gücü vardı. Çok büyük bir kalbi vardı" dedi.

  James Foley'in babası John Foley ise, "Bu onun tutkusuydu. Ama motivasyonu yüksekti. Neden bir itfaiyeci ateşe geri döner? Bu onun işiydi" diye konuştu.

  Oğullarının öldürüldüğünü gösteren videoyu izlemediklerini söyleyen anne Foley, birileri tarafından özel olarak videoyla ilgili bilgilendirilmediklerini, diğer insanlar gibi öğrendiklerini söyledi.

  Baba Foley oğlu için "Sonuna kadar cesurdu. Bence durumunu kabullenmişti" derken, ölüm şekli için "korkunç" ifadesini kullandı.

  James Foley'in annesi, IŞİD'in elinde olduğu söylenen diğer ABD'li gazeteci Steven Sotloff'un ailesiyle iletişim halinde olduklarını ancak ailenin güvenliklerinden endişe ettikleri için kimliklerini açıklamak istemediklerini söyledi.

  25 dakika önce


 4. Foley'nin öldürülmesinin dünyanın tamamının vicdanını yaraladığını belirten ABD BaşkanıBarack Obama, IŞİD'in ideolojisinin iflas ettiğini ve nihayetinde başarısızlığa uğrayacağını vurguladı.

  IŞİD'in kurbanlarının büyük bölümünü Müslümanların oluşturduğunu kaydeden Obama, kadınları, çocukları kaçıran, işkence yapan, tecavüz eden ve öldüren bir grup olduğunu, Hıristiyanlara ve diğer azınlıklara saldırdırdığını, soykırım yapmayı hedeflediğini söyledi.

  ABD Başkanı, IŞİD'i kanser olarak niteledi ve başka taraflara yayılmasının önlenmesi gerektiğini vurgularken, IŞİD'e karşı savaşanların, Irak, Suriye halklarının yanında olacaklarını söyledi.

  Obama, Amerikalıları korumak için ne gerekiyorsa yapacaklarını, IŞİD'le mücadeleye devam edeceklerini, Orta Doğu'dan IŞİD'e karşı bir tepki olması gerektiğini söyledi.

  28 dakika önce


 5. PJ Crowley: IŞİD videosu ABD'yi değil, Müslüman dünyasına yönelik

  ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Yardımcısı PJ Crowley, BBC için kaleme aldığı yazısında "James Foley'in videosunun hedefinde ABD değil, Müslüman dünyası vardı" diyor.

  PJ Crowley'in yazısından bazı kısımlar şöyle:

  "Videonun öncelikli hedefi aslında, Müslüman dünyasında açıkça veya taktiksel olarak İŞİD'i destekleyenler ve özellikle de bu ikiz çatışmalara çekilen batılılardır. Görüntülerde (İngiliz aksanı olan) kişi, gruplarının Müslümanların dünyasında geniş bir kesim tarafından kabul gördüğünü söylüyor."

  "IŞİD'in Irak'taki deneyimlerine bakılırsa, örgüt tüm dünyadaki Müslümanların Amerika'nın askeri operasyonunu İslam'a karşı yeni bir savaş olarak görmesini istiyor."

  "Bu algı, Obama'nın 2009 yılı Haziran ayında Kahire'de Müslüman dünyasına yaptığı konuşmayla başladığı ve 5 sene boyunca üstesinden gelmeye çalıştığı algıdır."

  "Obama, Afganistan, Pakistan, Irak ve Nijerya gibi ülkelerin kendi sınırları içindeki aşırılıklara karşı daha çok mücadele etmesini istiyor."

  "ABD, doğrudan eylemlere yardım edecek, güvenliğin gelişimi için ortaklarına destek olup eğitecek ama ABD öncülüğündeki kalıcı bir savaştan da kaçınacak."

  "Aslında Obama, 2014 yılının sonunda yalnızca Afganistan'daki savaşa resmi olarak bir son vermeyi değil, aynı zamanda teröre karşı daha geniş çaplı bir savaşa da son vermeyi umuyordu."

  "Amerika, 2002-2011'de yaşanan savaşa yeniden müdahil olmuyor."

  "Fakat IŞİD, bu video ile Irak'ta ve Suriye'de bir savaşta olduğunu açıkça gösteriyor ve bu çatışmaya ABD'nin de dâhil olduğuna inanıyor."

  1 saat önce


 6. Twitter'da IŞİD'le ilgili bir yorum paylaşan Hend adlı kullanıcı, "Eğer Müslümanların IŞİD'i kınamadığını düşünüyorsanız, bunun nedeni Müslümanların IŞİD'i kınamaması değil, sizin Müslümanları dinlememenizdendir" diyor.

  1 saat 3 dakika önce - @LibyaLiberty - Hend - Twitter


 7. Guardian gazetesi köşe yazarı Owen Jones, yazdığı bir makalede dünya liderlerinin IŞİD'e karşı daha fazla misilleme yapması çağrılarına karşı durması gerektiğini söylüyor.

  Jones'un yazısından bir bölüm şöyle:

  "Foley'in ölümü kaçınılmaz olarak Batı'nın askeri katılımını artırması çağrılarına hız kazandıracak. Bu yönde bir eylem için çağrı yaparak tansiyonu yükseltenlerin cevaplaması gereken bir kaç soru var.''

  '''Teröre karşı savaş' 13 yıl önce başladı. Bunun içinde Afganistan'a, Irak'a, Pakistan'a, Somali'ye Yemen'e yağan bombalar vardı, peki ya sonuç?''

  ''Cihatçılık daha önce olduğundan daha da güçlü, IŞİD sadece El Kaide'den daha aşırı olmakla kalmıyor, şu anda başardıkları Usama Bin Ladin'in en vahşi hırslarından daha da fazla. Batı'nın İslami aşırıcılığa destekçi toplama çavuşu olarak hizmet ettiğini kim inkâr edebilir, Irak ve Libya'nın büyük parçalarını bu tür gruplara vermek konusunda yardımcı olduğunu kim inkâr edebilir?''

  1 saat 4 dakika önce


 8. Bir gazeteci IŞİD'in İslamiyetle ilgisi hakkındaki düşüncelerini şu şekilde aktarmış: "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ne kadar demokratikse, IŞİD de o kadar İslami."

  1 saat 5 dakika önce - @mazMhussein - Twitter


 9. ABDli bir yetkilinin ifadesini aktaran AP haber ajansı, Amerikan savaş uçakları ve insansız hava araçlarının Salı gününden bu yana Irak'ın kuzeyine saldırı düzenlediğini duyurdu.

  Yetkili, Musul Barajı'nın hedef alındığını ve amacın Iraklı ve Kürt birliklere, tampon bölge oluşturulması için yardım etmek olduğunu söyledi.

  1 saat 51 dakika önce


 10. VİDEO KAYDI GERÇEK

  Video kaydını inceleyen Ulusal Güvenlik Konseyi, Amerikalı gazeteci James Joley'in öldürülmesine ilişkin görüntüleri içeren kaydın orijinal olduğunu açıkladı.

  1 saat 56 dakika önce


 11. IŞİD militanlarının kafasını keserek öldürdüğü iddia edilen ABD'li gazeteci James Foleydaha önce Libya'da görev yaparken tutuklanmış ve fotomuhabiri arkadaşının ölümüne tanık olmuştu.

  2 saat 11 dakika önce


 12. Shashank Joshi: Arap Dünyası ve Türkiye harekete geçmeli

  İngiltere Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsü'nden Orta Doğu uzmanı Shashank Joshi,Financial Times gazetesi için kaleme aldığı makalede "Arap Dünyası ve Türkiye gibi komşuların IŞİD'e karşı harekete geçme zamanı geldi" diyor.

  Joshi, Batı'nın da yardımcı olmak için Arap Dünyası'nın 'üç korkusunu anlaması' gerektiğini söylüyor ve bunları şöyle sıralıyor:

  "Birincisi, Sünni Arap devletleri, Irak'ı İran gücü ve mezhepsel denge açısından ele alıyor. Sünni militanlara karşı mücadele etmenin, Şii, İran yanlısı Bağdat hükümetini güçlendireceğini düşünüyorlar."

  "İkincisi, Arap devletler, IŞİD'in zayıflamasının Suriye'de Beşar Esad rejimini güçlendirebileceği endişesini taşıyorlar."

  "Üçüncüsü de, saldırıya karşı IŞİD'in nasıl karşılık vereceği korkusu. (…) Neden birileri hedef gösterilsin? Özellikle Türkiye, cihatçılar tarafından alıkonulan 49 rehinesi için endişe duyuyor."

  IŞİDİ'in oluşturduğu tehdidin İran tehdidinden daha kötü olduğunu savunan Joshi, "Türkiye ile oluşturulacak bir Arap koalisyonu, Irak'ta IŞİD'i hedef alacak doğrudan bir askeri destek vermeli. ABD, İngiltere ve müttefikleri de buna destek çıkmalı" diyor.

  2 saat 15 dakika önce


 13. BBC'ye konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, IŞİD'e katılan İngiltere vatandaşlarının ülke için tehdit oluşturduğunu söyledi.

  Hammond "Bu insanların çoğu bir noktada İngiltere'ye dönmek isteyebilirler ve o zaman iç güvenliğimiz için doğrudan bir tehdit oluşturacaklar" dedi.

  Hammond Suriye ve Irak'taki olaylar için şu ifadeleri kullandı: "Irak ve Suriye'de olup biten bir zehir, bir kanser ve uluslararası toplumun diğer parçalarına da yayılma riskini taşıyorlar ve hepimizi doğrudan etkiliyorlar."

  2 saat 15 dakika önce


 14. Fransa'dan tüm bölge ülkelerine IŞİD çağrısı

  Fransa Dışişleri Bakanı, İran dâhil 'bölgedeki tüm ülkeleri IŞİD'le mücadele için Batılı ülkelere katılmaya' çağırdı.

  AFP haber ajansına göre Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, "Bölgedeki tüm ülkelerin (Arap ülkeleri ve İran dahil) bu eyleme katılmalarını istiyoruz" dedi ve bu çağrısına BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesini de ekledi.

  BBCİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.