Alexa

İslam Alimleri Mısır Katliamını Kınadı

Dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan İslam alimleri, yayımladıkları ortak bildiriyle Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı kınadı

İslam Alimleri Mısır Katliamını Kınadı
 İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısındaki bildiriyi, Filistin Diyaspora Alimler Heyeti Genel Sekreteri Dr. Nevvaf Tekruri Arapça, Dünya Müslüman Alimler Birliği üyesi Hamdi Arslan ise Türkçe okudu.

Bildiride alimlerin, Mısır'daki seçimle gelmiş meşru iktidara karşı yapılan, başkanı görevden uzaklaştıran, meşru anayasayı iptal eden, darbeyi barışçı bir şekilde protesto eden masum insanların kanlarının dökülmesini şiddetle kınadığı kaydedildi.

Mısır'daki güvenlik güçlerine çağrıda bulunulan bildiride, şu ifadeler yer aldı:

"Mısır güvenlik güçlerine hatırlatıyoruz: Mısır halkına, evlatlarına, kendi kardeşlerine, Mısır meydanlarında oturma eylemi yapan hür hanımlara karşı kurşun atmak haramdır. Bu, en büyük günahlardandır ve insanı cehenneme yuvarlayan büyük suçlardandır. Allah'ın ayeti gayet açıktır. 'Kim bir mümini kasten öldürürse, onun cezası, içinde ebedi kalmak üzere cehennemdir. Allah ona gazap etmiş, onu lanetlemiştir. Ona büyük bir azap hazırlamıştır.' (Nisa Suresi, Ayet 93) Hangi gerekçeyle olursa olsun, kimden gelirse gelsin, göstericilere ve oturma eylemi yapanlara ateş açma emrine uymak da haramdır. Yaradan'a isyan olan yerde, yaratılmış kula itaat edilmez. Bu katliama kerhen katılmak da geçerli mazeret değildir. Çünkü ikrah yani zorlama gerekçesi ile başkasını öldürmek caiz olmaz."

Bütün İslam milletlerinin, katliamın durdurulması için bütün güçleriyle bu yönde bir araya gelmesi gerektiği vurgulanan bildiride, "Zulmü ve diktayı reddeden ve günlerce meydanlarda nöbet tutan Mısır halkını selamlıyoruz" ifadeleri kullanıldı.
Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2013, 16:14
YORUM EKLE