Alexa

İsrail İşgalci güç İlan Edildi"

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yönetim Kurulu, Kudüs’ün durumuna ilişkin “İşgal edilmiş Filistin” karar tasarısını kabul etti.

İsrail İşgalci güç İlan Edildi"

UNESCO, İsrail’in Filistin’i işgal ettiğini kabul etti. Ve UNESCO Yönetim Kurulu tarafından dün oylandı.

İsrail’in Kudüs’te uluslararası hukuka aykırı olarak sürdürdüğü uygulamalara son vermesine ilişkin oluşturulan tasarı, UNESCO Yönetim Kurulu tarafından dün oylandı.

UNESCO'nun karar tasarısında Kudüs’ün “tamamen Filistin’e ait olduğu”, İsrail’in ise “işgalci güç” olarak nitelendirildi. Bu karar, 58 üyenin çoğunluğunun katıldığı oylamada kabul edildi. Tasarı, tarihi şehir Kudüs’ün 3 semavi dinin; İslam, Hristiyanlık ve Musevilik için önemini yineledi. 22 ülke tarafından desteklenen tasarıya ABD, Almanya, İtalya ve 7 diğer ülke karşı çıktı.


Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki, İsrail’in tasarıya karşı başlattığı kampanyayı tiye alarak “Mirasımızı, kültürümüzü, geçmişimizi ve geleceğimizi koruyacağız” ifadelerini kullandı. 


Öte yandan İsrail, UNESCO’nun kararına tepki gösterdi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, UNESCO’nun kararını reddettiklerini belirterek, “Yahudi tarihi boyunca Kudüs, ulusumuzun kalbiydi” dedi. 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE