Alexa

İşte Suriye'ye Saldırı zamanı...

Amerikan NBC News kanalı, üst düzey ABD'li yetkililerden aldığı bilgiye dayanarak Suriye'ye üç gün sürecek askeri müdahalenin en erken Perşembe günü başlayabileceğini duyurdu.

İşte Suriye'ye Saldırı zamanı...

 Amerikan NBC News kanalı, üst düzey ABD'li yetkililerden aldığı bilgiye dayanarak Suriye'ye üç gün sürecek askeri müdahalenin en erken Perşembe günü başlayabileceğini duyurdu.

 
Amerikan medyası, ABD 'nin Suriye 'yi en erken perşembe gününden başlaşarak denizden atılcak füzelerle 2 veya 3 gün vurabileceğini yazdı.
 
NBC News'e göre, üst düzey bir Amerikan yetkilisi, bunun Suriye rejiminin ordusunu felç etmekten ziyade, rejime mesaj verme amacını güttüğünü söyledi.
Yetkili, en erken perşembe başlayabilecek ve 3 gün sürebilecek füze saldırılarının yapılabileceğini belirtti. Füzelerin şu anda Akdeniz'de bulunan Amerikan savaş gemilerinden atılacağı kaydediliyor.
 
Daha temkinli bir dil kullanan CNN'e göre ise yetkililer, ABD Başkanı Barack Obama'nın önümüzdeki birkaç gün içinde kararını bildireceğini söyledi.
 
Yetkililer, en erken bu hafta ortasında veya daha geç bir zamanda Suriye'ye yönelik bir askeri yanıtın olabileceğini bildirdi.
 
Washington Post'a göre ise askeri müdahale denizden füze atılması şeklinde olacak ama iki günden fazla sürmesi beklenmiyor. Füzelerin doğrudan kimyasal silahları hedef almayacağı da belirtiliyor.
 
Gazeteye göre üst düzey yetkililer, bu saldırının Suriye rejimini kimyasal silah kullanmaları nedeniyle cezalandırma amacına hizmet ettiğini ve bir yandan da ABD'yi ülkedeki sivil savaşa müdahil olmaktan uzak tutacağını dile getirdi.
 
ARAP BİRLİĞİ: SORUMLU ESAD, ADIM ATIN 

Askeri operasyon tartışmaları sürerken, bir açıklama da Arap Birliği'nden geldi.
 
Arap Birliği, "Suriye'deki kimyasal saldırının tüm sorumluluğunun" Esad rejiminde olduğunda olduğunu belirtirken, BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkelere de aralarındaki görüş ayrılıklarını çözerek gerekli adımları atmaları yönünde çağrıda bulundu.
 
Reuters'ın haberine göre, 22 üyeli örgütün Kahire'deki toplantısının ardından yapılan açıklamada ayrıca, "bu iğrenç saldırının faillerinin" uluslararası mahkemelerde yargılanması istendi.
Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 10:47
YORUM EKLE

banner325