Alexa
banner314

Kasırga Öncesi Olağanüstü Hal İlanı!

ABD'de Teksas eyaletinin Houston kentini yerle bir eden Harvey kasırgasının ardından, İrma kasırgasının Florida eyaletinde etkili olması bekleniyor.

Kasırga Öncesi Olağanüstü Hal İlanı!

ABD'de Harvey kasırgasının ardından, şimdi de İrma kasırgasının Florida eyaletinde etkili olması bekleniyor. Florida Valisi Rick Scott, hızı 4. Kategori olarak belirlenen İrma kasırgasından önce olağanüstü hal ilan etti.

ABD'nin Florida eyaletinin Orlando kenti başta olmak üzere etkili olması beklenilen, hızı 4. kategoride olan İrma kasırgasının karada etkili alacağı sanılıyor. Vali Scott açıklamasında, Florida eyaletinde 67 ilçede olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı. Kasırganın, Florida eyaletini Cuma günü vurmasının beklendiğini belirten Scott, devletin kasırgadan önce en iyi şekilde hazırlanıp önlemlerini alacağını söyledi.

Florida eyaletinde beklenilen kasırganın, eyaletinin tamamında etkili olacağı belirtildi. Vatandaşların, uyarıları dikkate almaları ve yaşanması muhtemel su taşkınlarına karşı tedbirli olmaları istenildi. 

KASIRGALAR NASIL OLUŞUR? 

Kasırga, kuzey yarımkürede Atlantik Okyanusu’nda saat yönünün tersine siklonik dönüşü olan şiddetli fırtınadır. Binlerce yıldır var olan doğal bir afet olarak bilinir. Kasırga’nın İngilizcesi Hurricane”dir

İRMA KASIRGASI

12 Yıl önce Wilma Kasırgası vurmuştu Floridayı.  Sonuçları tahmin edilemeyecek kadar büyüktü. Milyarlarca dolar zarar vardı. Ve en büyük sigorta firmaları milyarlarca dolar ödeyip iflas etmişti. Devlet borçları devralmıştı. Aslında saatte 150 mil (240 Km/saat) hızla Meksika körfezdeki Cozumel ve Yukatan'ı vurup kuzeye dönmüş, ve arkadan dolaşarak Floridaya Napple tarafından girmisti.

Bu kez yaklaşan Irma kasırgası direkt Floridaya doğru geliyor. Meteoroloji yetkililerin hazırladığı çeşitli senaryolara göre 9 Eylül Cumartesi Florida kıyılarını vurabilir.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 10:28
YORUM EKLE

banner307

banner313