Alexa

Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev istifa ettiğini duyurdu

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev istifa ettiğini duyurdu. Nazarbayev açıklamasında, 30 yıla yakın bir zamandır devlet başkanı görevini yürüttüğünü söyleyerek, "Halkım bana bağımsız Kazakistan'ın ilk cumhurbaşkanı olma fırsatı verdi" dedi.

Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev istifa ettiğini duyurdu

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev istifa kararını ve gerekçesini duyurarak, Devlet başkanlığı yetkilerini askıya aldığını ve görevinden istifa ettiği açıkladı.

Nazarbayev, Salı günü televizyon kanalları üzerinden Kazakistan halkına verdiği demeçte, "Sevgili Kazakistanlılar, yurttaşlar, yoldaşlar. Bugün, hep birlikte inşa ettiğimiz devletimizin tarihinin en önemli anlarından birinde size hitap ediyorum. Kendim için zor bir karar ancak yetkilerimi cumhurbaşkanı olarak sonlandırmaya karar verdim. 30 yıla yakın bir zaman diliminde Kazakistan halkının devlet başkanı olarak görev yürüttüm. Halkım bana bağımsız Kazakistan'ın ilk cumhurbaşkanı olma fırsatı verdi" dedi.

78 yaşındaki Nazarbayev, 28 yıldır ülkesinin devlet başkanlığını yürütüyordu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e de yakınlığıyla bilinen Nazarbayev, yabancı enerji şirketlerinin ülkesine on milyarlarca dolar yatırım yapmasında büyük rol oynamıştı.

Nazarbayev, geçen yıl da ömür boyu Konsey başkanlığına seçilmişti.

Nursultan Nazarbayev'in yerine vekaleten Senato Sözcüsü Kasım Jomart Tokayev geçecek. Nazarbayev ise Güvenlik Konseyi Başkanı olarak kalmaya devam edecek ve Nurlu Vatan Partisi'nin liderliğini sürdürecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 17:04
YORUM EKLE