Alexa

Kırım Yeniden işgal altında...

Kırım'daki Simferepol havaalanının kontrolünün yeniden Rusya yanlısı bir grup tarafından ele geçirildiği belirtildi.

Kırım Yeniden işgal altında...
banner327

  Kırım'daki Simferepol havaalanının kontrolü yeniden Rusya yanlısı bir grup tarafından ele geçirildi. 

Kırım'daki gerginlik sürerken, geçen hafta Rusya yanlısı kişiler tarafından işgal edilen ve 24 saat uçuşlara kapatılan Simferepol havaalanının kontrolü, sabah saatlerinde yeniden Rusya yanlısı gruplar tarafından ele geçirildi. Kulenin çalışmasına izin vermeyen silahlı grup, havaalanında giriş-çıkışları kontrol ediyor. 

 

-Seferler iptal edildi

 

İstanbul ve Kiev'e yapılması beklenen seferler iptal edildi. Havaalanında sadece Moskova seferleri devam ediyor. 

Havaalanında görev yapan Kırım güvenlik görevlileri ise basın mensuplarına açıklama yapmadı.

Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde 27 Şubat 2014'te ulusal simge bulunmayan askeri üniformalı silahlı birlikler parlamento binası ve başbakanlığı ele geçirmişti. Daha sonra Kırım geneline yayılarak Ukrayna güvenlik güçlerinin bina ve tesislerini kuşatan birliklerin Rus askerleri olduğu anlaşılmıştı. Kremlin yönetimi, yarımada genelinde tüm kontrolü elinde tutan güçlerin Rus ordusuyla ilgisi olmadığını, bunların yerel halkın "öz savunma gücü" olduğunu iddia ediyor. 

Rusya, Ukrayna ile arasındaki ikili anlaşmalar çerçevesinde Kırım yarımadasındaki deniz ve hava üslerinde binlerce asker bulunduruyor. Kiev yönetimi, 27 Şubat'tan bu yana yarımadaya yeni Rus ordu birliklerinin gönderildiğini açıklamıştı.
Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2014, 14:10
YORUM EKLE