Alexa

Kobani'de Kıyamet Kopuyor

Kobani IŞİD dünden beri saldırılara yanıt vermiyor, kentte son durum üstünlüğün Kürt tarafına geçmesi oldu.

Kobani'de Kıyamet Kopuyor
Kobani  IŞİD dünden beri saldırılara yanıt vermiyor, kentte son durum üstünlüğün Kürt tarafına geçmesi oldu.

 KOBANİ'den gelen son dakika haberlere göre IŞİD'in iflası kesildi, örgüt dünden beri hiçbir saldırıya karşılık vermezken 10 köyü daha kaybetti işte Kobanide son durum. 

Türkiye üzerinden Kobani'ye ağır silahlarla giren Peşmerge ve ÖSO kentteki dengeleri değiştirdi. IŞİD, Kobani'yi kuşattığından beri ilk kez saldırılara karşılık veremez hale geldi. 

Bunu fırsat olarak değerlendiren Peşmerge büyük saldırıya başladı. Öğleden sonra başlayan şiddetli ve ağır silahlarla gerçekleşen saldırıya ABD uçakları da havadan destek veriyor. 

Saat 13:00 itibariyle savaşın kızıştığını Kobani'de, Peşmergeler IŞİD mensuplarını yoğun top ve füze atışına tabi tuttuyor. Kent merkezindeki Heci Reşad Camii, Kaniyê Ereban mahallesi ve Miktel köyündeki örgüt hedeflerine çok sayıda havan topu mermisi atıldı.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun savaş uçakları da, Peşmerge Güçleri ile eşzamanlı olarak, saat 13:00 itibariyle hava saldırısına başladı.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları IŞİD'in hakim olduğu ilçenin doğu kesimlerindeki mevzileri bombaladı. Bölgeden yükselen duman Suriye sınırındaki Suruç ilçesinden de görüldü. Güvenlik güçlerinin sınır hattındaki önlemleri sürüyor.

 YPG ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) savaşçıları da, Kobani – Halep karayolunda IŞİD mensuplarına saldırı düzenliyor.

Güç dengesinde hakimiyeti kaybeden IŞİD dünden bu yana Kobani'de saldırılara karşılık vermiyor. Örgüt ilk kez bu kadar çaresiz durumda kaldı.  


Kobani'de 51. gününe giren savaşta ABD koalisyon uçakları sadece keşif uçuşları yapmakla yetiniyor. Sokak çatışmaların yerini ağır silahların aldığı savaşta IŞİD güçleri köylerdeki hakimiyetini kaybetti. 

Batıdaki Tıl Şeir Tepesi ve çevresindeki irili ufaklı 10 kadar köyde bulunan IŞİD bu köylerden çekildi. IŞİD güçlerinin terk ettikleri köylerdeki birliklerini Kobani’ye yüksekten bakan tepelere doğru çekildikleri bildiriliyor.

Terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasında Halep'e bağlı Kobani'deki (Ayn el Arap) çatışmalar, sınır kapısı yakınlarında ve kentin batısında yoğunlaştı. 

Daha önce IŞİD'in elinde bulunan ancak ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının bombalaması sonucu PYD'nin eline geçen Tel Şeir tepesinde konuşlanan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri, IŞİD'in mevzilendiği yakın köyleri yoğun ateş altına tuttu. ÖSO'ya ait araçlar sınıra yakın bölgelerde devriye görevi yaptı.

Kobane’nin Til Şeîr köyü sınır hattında daha önceden yerleştirilmiş bir mayın patladı. Patlama sonucu 7 çocuk annesi Emîne Fewzî Nasan yaralandı.

Ayağından yaralanan Nasan, Kobani’deki hastaneye kaldırılarak, tedavi altına alındı. Patlayan mayının, Ottowa Sözleşmesi'ne göre depolanması ve döşenmesi yasak olan anti-personel mayını olduğu belirtildi.

Koalisyon güçlerinin savaş uçaklarının Kerkük’ün Hawice ilçesinde gerçekleştirdiği saldırıda 20 IŞİD’li öldürüldü.

Irak Emniyet kaynakları, uçakalrın, Kerkük’ün batısındaki Havice ilçesinde seyir halindeki IŞİD konvoyunu hedef aldığını belirtti.

Örgütün kentin diğer bölgelerine mühimmat takviyesi yaptığını söyleyen kaynaklar, hava operasyonunda en az 20 IŞİD’linin öldürülüdüğünü ifade etti.

ABD Savunma Bakanlığı, savaş uçaklarının örgütün karargahı ile eğitim merkezlerinin hedef alındığını bildirdi. ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby, “Son üç ayda gerçekleştirilen hava operasyonları, örgüte büyük darbe vurdu ancak bu, IŞİD’i ortadan kaldırdığımız anlamına gelmiyor” dedi.

John Kirby, işgal altındaki petrol rafinerilerine düzenlenen hava operasyonlarıyla, örgütün eline milyon dolarların geçmesini engellediklerini kaydetti.


PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) katıldığı toplantıda, Türkiye’nin IŞİD’e karşı tutumunun net olmadığını belirterek, örgüt üyelerinin üzerinden bu ülkeye ait pasaportlar çıktığını öne sürdü.

Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Avrupa Parlamentosu'nda gayrı resmi Kürt dostluk grubunun düzenlediği "IŞİD'in Kobani saldırısı ve bölgeye etkileri" konulu konferansta konuştu. 

Daha önceleri kendilerini "terörist" olarak görüp muhatap almayan Batılı ülkelerin tavrının IŞİD'in Kobani saldırılarıyla birlikte kısmen değiştiğini belirten Müslim, "Artık terör örgütü olarak görülmediklerini ve herkesin Avrupa değerlerini savunduklarının farkında olduğunu" söyledi.


Salih Müslim, "IŞİD'in Kobani saldırıları sonrasında tavırlar biraz değişti. Bizi dinlemeye başladılar. Amerikalılar ve İngilizlerle yüz yüze oturup görüştük" dedi.

Yakın gelecekte başka ülkelerin temsilcileriyle de görüşmeyi beklediklerini dile getiren Müslim, temas kuracakları ülkelerle Suriye'de kontrolleri altında tutukları bölgelerin geleceğiyle ilgili daha fazla işbirliği yapmak istediklerini kaydetti.

Müslim, Batılı ülkelerin kendileriyle ilgili politikalarını kısmen değiştirmelerinin yeterli olmadığını ve doğrudan muhatap alınmak istediklerini belirtti.

Salih Müslim, IŞİD'e karşı savaşta kendilerine ağır silahlar verilmesini talep etti.

Öte yandan Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı tarafından Kobani’ye gönderilen ikinci silah ve askeri teçhizat konvoyu görüntülendi. 

Peşmerge Bakanlığı yetkililerinden Tuğgeneral Karzan Şaklawayi, dün, Rojava’nın Kobani kentine silah ve askeri teçhizat ek paketi gönderildiğini belirtti.Karzan Şaklawayi, silahların Türkiye üzerinden karayoluyla IŞİD’e karşı savaşan Peşmerge Güçleri ve YPG savaşlılarına ulaştırılacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2014, 18:21
YORUM EKLE