Alexa
banner322

Londra'da Terör Alarmı...

İngiltere'nin başkenti Londra'nın güneydoğusunda bulunan Woolwich'te bir erkek sokak ortasında iki kişinin saldırısına uğradı. Polisin satırlı ve bıçaklı saldırganları vurarak etkisiz hale getirdiği bildirildi. Saldırganlar yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Londra'da Terör Alarmı...
İngiliz haber kanalı ITV News saldırganlardan birine ait olduğu belirtilen görüntüler yayınladı. Görüntülerde kanlı ellerinde bir satır taşıyan genç siyahi bir erkek bulunuyor.
 İngiltere hükümetinin olayın bir terör saldırısı olduğundan şüphelendiği bildirilirken, Paris gezisini yarıda keserek ülkesine dönmesi söz konusu olan Başbakan David Cameron olayın "şoke edici" olduğunu söyledi.

TERÖR SALDIRISI OLABİLİR

Cameron, "olayın bir terör saldırısı olduğu yönünde güçlü işaretler" olduğunu belirtirken, ülkesinin böyle saldırılar karşısında pes etmeyeceğini de sözlerine ekledi.

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, hükümetin acil durum birimi Cobra'yı toplantıya çağırdı. Savunma Bakanı Philip Hammond, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, Londra Emniyet Müdürü Bernard Hogan-Howe, yardımcısı Cressida Dick ile istihbarat kurumlarının temsilcilerinin katıldığı ve yaklaşık bir saat süren toplantı sonucu Woolwich Kışlası'na giriş-çıkışların kapatıldığı, diğer kışlalarda da güvenlik önlemlerinin artırıldığı bildirildi.

Woolwich milletvekillerinden Nick Raynsford, ölen kişinin bölgede bulunan birliklerden birinde görevli bir asker olduğunu söyledi. Cameron'ı ağırlamakta olan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da ölen kişinin Woolwich Kışlası'nda görevli bir asker olduğunu belirtti. Ancak bu açıklamalar henüz resmi kaynaklarca doğrulanmadı.

ITV News'ün internet sitesindeki görüntülerde gri kapüşonlu bir ceket giyen erkek, "Onların bizle savaştığı gibi bizim de onlarla savaşmamız gerekiyor. Göze göz, dişe diş. Bugün bunları görmek zorunda kalan kadınlardan özür diliyorum ama bizim topraklarımızda kadınlar da aynı şeyleri görmeli. Siz insanlar hiçbir zaman güvende olmayacaksınız. Hükümetinizi devirin, onların umurunda değilsiniz" diyor.

BBC'nin aktardığına göre LBC radyosuna konuşan ve isminin James olduğu açıklanan bir görgü tanığı, iki erkeğin 20'li yaşlardaki başka bir erkeğe saldırdığını söyledi. James, saldırıya uğrayan kişinin üzerinde orduyla bağlantılı bir hayır kuruluşu olan "Help for Heroes"un tişörtü olduğunu belirtti.

James, "İki adam çıldırmış gibiydiler. Hayvanlaşmışlardı. [Kurbanı] kaldırımdan çektiler, cesedini yolun ortasına atıp bıraktılar" derken "korkunç" saldırının ardından kendileri de 20'li yaşlarında olan saldırganların ellerindeki silahları sallayıp insanlardan fotoğraf çekmelerini istediklerini söyledi. James bu kişilerin "televizyona çıkmak istermiş gibi" göründüklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2013, 00:12
YORUM EKLE