Alexa

Mahmur, IŞİD'in eline geçti iddiası

Irak Şam İslam Devleti'n (IŞİD) öncülüğündeki silahlı güçlerin, Musul'un Mahmur ilçesini ele geçirdiği ileri sürüldü.

Mahmur, IŞİD'in eline geçti iddiası
 Irak Şam İslam Devleti'n (IŞİD) öncülüğündeki silahlı güçlerin, Musul'un Mahmur ilçesini ele geçirdiği ileri sürüldü.

AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından edindiği bilgileri göre Mahmur ilçesi gün içerisinde birçok defa IŞİD saldırılarına maruz kaldı. Son olarak saat 17.00 civarında IŞİD'in tekrar ilçenin güneyine saldırması üzerine Peşmergeler bölgeyi terk etti. 

Türkiyeli 12 bin sığınmacının bulunduğu ve tamamıyla Kürtlerin yaşadığı Mahmur ilçesinin şu anda boşalmış durumda olduğu belirtildi. Türkiyeli sığınmacılar ve onlara yardıma gelen PKK unsurları da bölgeden ayrıldı. 

Telefonla bilgi veren Mahmur sakinlerinden Deniz Fırat, "Bir şey anlamadık. Peşmerge önce saldırdı sonra ilçeyi terk etti. Mahmur şu anda bomboş. IŞİD militanları ilçeyi kuşatma altına aldı fakat tam anlamıyla kontrolü ele geçirmedi. Kamp sakinlerinin tamamı bölgeden ayrıldı" dedi. 

Bir başka kamp sakini Hamit Orhan da, Mahmur'u terk ettiklerini söyledi. Orhan, "Tamamıyla boşalmış bir kasaba bir kaç dakika içerisinde IŞİD'in eline geçebilir" diye konuştu. 

Peşmerge kaynakları ise bölgenin bilinçli olarak boşaltıldığını ve Irak uçaklarının IŞİD militanlarına havadan bomba yağdıracakları iddiasında bulundular. 

Mahmur Kaymakamı İbrahim Şeyhalla ise ısrarlı telefonlara cevap vermedi.
Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2014, 18:20
YORUM EKLE

banner307

banner313