Alexa

Merkel'in ikiyüzlülüğü

Almanya'da iktidardaki Hristiyan Birlik Partileri sözcüsü, 'Mısır ordusu, darbe yapmasına rağmen İsrail'in güvenliği için daha emin bir muhatap' dedi

Merkel'in ikiyüzlülüğü

 Almanya Başbakanı Angela Merkel'in lideri olduğu Hıristiyan Birlik Partileri, Mısır Ordusu'nun İsrail'in güvenliği konusunda daha tercih edilir bir muhatap olduğunu düşünüyor.


Almanya Mısır'ın şu anki yönetimine siyasi desteğin çekilmemesinden yana. Federal Meclis'te Hıristiyan Birlik partileri grubunun Dış Politika Sözcüsü Philipp Missfelder Mısır'ın çökme tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek yardımların devam etmesi gerektiği yönünde görüş belirtti. Missfelder, "Mısır'da asker demokrasiyi önledi ama İsrail'in güvenliği konusunda Müslüman Kardeşler'e göre Mısır Ordusu daha güvenilir bir muhatap." şeklinde konuştu.


PARA YARDIMINA DEVAM

Bu arada Angela Merkel'in Hıristiyan Demokratik Birlik partisinden Federal Meclis Milletvekili ve Dış İşleri Komisyonu Üyesi Roderich Kiesewetter Almanya'nın Mısır'a yaptığı para yardımının gözden geçirilmesine gerek olmadığını söyledi. Kiesewetter Focus dergisine yaptığı açıklamasında Almanya'nın yaptığı para yardımının şartlarının daha da sertleştirilmesini ve bu şekilde Mısır üzerindeki söz hakkı ve etkisinin garanti altına alınması gerektiğini dile getirdi. 2012 yılında Almanya Mısır'a 100 milyon Euro'lukkalkınma yardımı sözü vermişti.
SİLAH SATIŞI ASKIDA
Mısır'a silah satışına kısıtlama getiren Alman hükümeti, son katliamlardan sonra satış izni çıkan silahlar meselesini de masaya yatırdı. Mısır'daki şiddetten dolayı dehşet ve şaşkınlık içinde olduklarını söyleyen Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, silah ihracatındaki kısıtlamacı politikayı tam da bu güncel gelişmeler karşısında ayakta tutmak gerektiğini kaydetti.
Mısır'da yaşanan olayları "iç savaş benzeri durumlar" olarak değerlendiren Alman hükümeti, bu ülkeye yönelik silah satış politikasını gözden geçiriyor. Mısır'a silah satışına kısıtlama getirmeyi planlayan hükümet, temmuz ayı sonunda alınan bir kararla bu ülkeye yönelik silah satışı kararlarını askıya almıştı. Sol Parti'nin bir soru önergesi üzerine Federal Ekonomi Bakanlığı, "Federal Hükümet, Mısır'a gidecek silah malzemelerinin ihraç lisansıyla ilgili kararları eski haline getirmiştir." açıklamasında bulunmuştu.
İzni çıkmış, ancak henüz gerçekleşmemiş silah satışları ile ilgili olarak ise çözüm arayışı devam ediyor. Konuyla ilgili olarak basına yansıyan haberlere göre Almanya izni çıkmış silah satışları projelerini de masaya yatırdı. Bir hükümet sözcüsünün açıklamasına göre bu konudaki hukuki durum çetrefilli görünüyor, ancak Dışişleri Bakanı Gudio Westerwelle, Almanya'nın silah ticareti politikasının zaten kısıtlamacı olduğunu ve bu politikanın tam da güncel gelişmeler karşısında olduğu gibi kalacağını dile getirdi. Westerwelle, Mısır'daki şiddetten dolayı dehşet ve şaşkınlık içinde olduklarını kaydetti.
Almanya, 2013 yılının ilk yarısında Mısır'a 13,2 milyon Euro değerinde silah satmıştı. Almanya'nın Mısır'a sattığı silahlar, öncelikle Mısır Deniz Kuvvetleri'ne satılan askeri malzeme ve telekomünikasyon teknolojisinden oluşuyor.

Dünya Bülteni 
Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2013, 23:49
YORUM EKLE

banner325