Alexa

Mısır Büyükelçiliği çalışanları kaçırıldı...

Eylemi gerçekleştirenler, Mısır'ın, Libya Devrimcileri Operasyon Odası Eski Başkanı Şaban Hediye'yi serbest bırakmaması halinde kaçırılan kişilerin serbest bırakılmayacağını açıkladı.

Mısır Büyükelçiliği çalışanları kaçırıldı...
banner327

 Mısır'ın Trablus Büyükelçiliği'ndeki 5 görevliyi kaçıranlar, Mısır makamlarının, Libya Devrimcileri Operasyon Odası Eski Başkanı Şaban Hediye'yi serbest bırakmaması durumunda elçilik çalışanlarını serbest bırakmayacakları tehdidinde bulundu.

Kendisini Libya devrimcilerinden Şaban Hediye'nin bir seveni olarak tanıtan kişi, El-Arabiye kanalıyla gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Ebu Ubeyde lakaplı Hediye'nin 2 aydan fazla bir süredir Mısır'da tutulduğunu ve kendisine yöneltilen suçlamalara ilişkin bilgi sahibi olmadıklarını belirtti.

Hediye'nin serbest bırakılması için Mısır makamlarına 24 saat mühlet veren, aksi takdirde elçilik çalışanlarının serbest bırakılmayacağını ifade eden söz konusu kişi, Hediye ile bir telefon görüşmesi de gerçekleştirmek istediklerini sözlerine ekledi.

Kaçırılan kişilerden Mısır'ın Trablus Büyükelçiliği'nde kültür ataşesi olarak görev yapan Hilali eş-Şerbini ise kaçırılanların sayısının, 5'i elçilik çalışanı, 1'i Mısır vatandaşı olmak üzere 6 olduğunu bildirdi. Şerbini, "Bize karşı şiddet uygulanmıyor ancak zor durumdayız. Mısır makamlarından Libyalı yetkililerle temas halinde olup bu meseleyi çözüme kavuşturmalarını istiyoruz. Bizi kaçıranların talepleri karşılanana kadar burada alıkonulacağız" dedi.

-Bazı elçilik çalışanları Kahire'ye geri döndü

Öte yandan, Mısır'ın Trablus Büyükelçiliği'nde çalışan bazı görevlilerin, kaçırma olaylarının ardından Kahire'ye geri döndüğü bildirildi.

Kahire Havaalanı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mısır Büyükelçiliği askeri ataşesi İbrahim Mersi ile bir elçilik çalışanı daha aileleriyle birlikte ülkeye geri döndü.

Bu arada Libya Başbakanı Ali Zeydan'ın, Mısır Büyükleçisi Muhammed Ebubekr ile görüştüğü belirtildi. Mısır Başbakanı Hazım Biblavi ve Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi de Libyalı mevkidaşlarıyla telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Görüşmelerde, kaçırılan elçilik çalışanlarının serbest bırakılması meselesinin ele alındığı ifade edildi.

Mısır'ın Trablus Büyükelçiliği'nde görevli diplomat Hamdi el-Ganim ile kültür ataşesi ve 3 personel daha kimliği belirsiz kişilerce kaçırılmıştı.

Mısır güvenlik güçleri, eski Libya Devrimcileri Operasyon Odası Eski Başkanı Şaban Hediye'yi "El-Kaide örgütüne mensup olma" suçlamasıyla daha önce gözaltına almıştı. 
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2014, 03:38
YORUM EKLE