Alexa

Mısır'da Katliam Devam Ediyor

Mısır güvenlik güçleri, başkent Kahire'nin Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki göstericilere gerçek mermi ile müdahale etti.

Mısır istihbaratı tarafından Elminya'da 4 kilise ateşe verildi. İhvan Üyesi Hayrat Şatır'ın kızı ve kocası bugünkü saldırılarda hayatını kaybetti.

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki darbe karşıtlarına bu sabah itibarı ile güvenlik kuvvetleri müdahale etmeye başladı. Meydanın güneyindeki caddelerden zırhlı araçlar ve iş makineleri ile darbe karşıtlarına müdahale etmeye başlayan güvenlik güçlerinin rastgele ateş açtığı bildirildi.
Darbe Karşıtı İttifak adlı bir örgüt, resmi twitter hesabında yaptığı açıklamada saldırı sonucu ölenlerin sayısının 2200'e ulaştığını bildirdi. Açıklamada ölü sayısının 10 bini aştığı kaydedildi. Ayrıca ölenler arasında 50'den fazla çocuğun olduğu iddia edildi.
Mısır'da darbe karşıtlarının kitlesel oturma eylemleri düzenlediği Rabiatul Adeviyye Meydanına Mursi'nin Basın Danışmanı Ahmed Abdulaziz'in kızı Habibe'nin güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği, 2 çocuğunun da yaralandığı belirtildi.
Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinden Muhammed Biltaci'nin kızı Esma da göğsüne ve sırtına isabet eden mermiler sonucu hayatını kaybetmişti.
Ayrıca Al-Jazeera Televizyonuna göre Mısır'da bulunan yabancı uyruklu bir fotoğrafçı, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybetti.
İHVAN 'SOKAĞA DÖKÜLÜN' DEDİ, MİLYONLAR SOKAKLARA İNDİ
Mısır'ın başkenti Kahire'de darbe karşıtı göstericilere güvenlik kuvvetlerinin kanlı müdahalesinin ardından protesto gösterileri ülke geneline yayıldı.

Anadolu Ajansı'na göre Başkent Kahire'deki Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği, binlerce kişinin yaralandığı müdahalenin ardından Rabiatul Adaviye Meydanında göstericilerin bekleyişi sürerken, Heliyepolis bölgesinde bulunan Nuzha caddesinde toplanan yüzlerce kişi katliamı protesto etti.

Lübnan Caddesi ile El Mühendisin semtinde toplanan binlerce kişi barışçıl göstericilere yönelik operasyonu kınayan gösterilere başladı. Faysal ve Haram caddelerinde toplanan göstericiler yollara barikatlar kurarak lastik yaktılar. Bölgeden zaman zaman silah seslerinin geldiği bildiriliyor.

Kahire yakınlarında bulunan Helvan kentinde de darbeye karşı gösteri başlatan göstericilere polis müdahale etti. Binlerce kişi Hilvan Merkez'de bulunan emniyet müdürlüğü binasını kuşattı. Kente polislerin karakolları terk ettikleri belirtiliyor.
Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2013, 15:14
YORUM EKLE

banner325