Alexa

Nato'nun 5.Maddesi ne Diyor?

Suriye'nin NATO'nun 5. maddesi nedeniyle Türkiye'yi vuramayacağı iddia ediliyor. Peki NATO 5. Madde ne diyor?

Nato'nun 5.Maddesi ne Diyor?
 Kendi halkını kimyasal silahla katleden Esed'e karşı operasyon ihtimali her geçen gün artıyor. ABD'nin Yunanistan'dan askeri üst talep etmesi, İngiltere'nin Kıbrıs'a savaş uçakları göndermesi, BM Genel Sekreteri'nin Suriye'de bulunan denetçilerin ülkeden ayrılacağı tarihi açıklaması...
ABD, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere Esed'e karşı sınırlı bir operasyon artık resmen dillendirilmeye başlandı. İncirlik üssünün kullanıp kullanılmayacağı ise henüz belli değil.

Esed'in vurulma ihtimali belirmeye başladıktan sonra sorulan sorulardan birisi de Suriye'nin Türkiye'yi vurup vurmayacağı sorusuydu.

Suriye'nin füze saldırılarına karşı Kahramanmaraş, Adana ve Gaziantepte konuşlu olan Patriot füzelerle kendini korumaya alan Türkiye'ye olası bir saldırı yapılabilir mi?

NATO'NUN 5. MADDESİ DEVREYE GİRER

Zaman'dan Emre Soncan'ın Türkiye'nin füze saldırılarına karşı savunma pozisyonunu irdelediği haberinde Suriye'nin Türkiye'yi vurması durumunda olası bir senaryo da gündeme gelmiş.

Askeri kaynaklar, Suriye'nin Türkiye'yi vuramayacağını, Çünkü Türkiye'nin bir NATO ülkesi olduğunu ve Türkiye'ye müdahale olması durumunda NATO'nun 5. maddesinin devreye gireceğini ve Esed'in NATO ile savaşmayı göze alamayacağını belirtiyorlar.

5. MADDE NE DİYOR?

"Üye ülkelerden birine yapılan tecavüz, tamamına yapılmış kabul edilir. (5. madde)"
Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 14:46
YORUM EKLE

banner325