Alexa
banner314

Obama'nın Kimyasal Silah Açıklaması

ABD Başkanı Obama, Suriye'deki kimyasal silahların kullanımına yönelik unsurları ortaya çıkarmaya çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Obama'nın Kimyasal Silah Açıklaması

 ABD Başkanı Barack Obama ile İngiltere Başbakanı David Cameron, Oval Ofis'teki ikili görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, Suriye'yi demokrasiye doğru dönüşüme hazırlamak ve insani yardımlara devam etmek için çalıştıklarını ifade eden Obama, bunun, rejim ve muhaliflerin temsilcilerinin gelecek haftalarda Cenevre'de bir araya getirilmesini de içerdiğini bildirdi.

Obama, Suriye'deki kimyasal silahların kullanımına yönelik unsurları ortaya çıkarmaya çalışmaya devam ettiklerini kaydetti.

"Rusya ile Batı arasındaki şüphecilik devam ediyor"

Obama mezhepsel savaşa girmemiş, Suriye halkının katledilmediği, aksine barış ülkesi haline gelmiş bir Suriye'nin sadece ABD, İngiltere, Türkiye ve Ürdün'ün değil, Rusya'nın da çıkarına olduğunu söyledi.

Cameron ile Putin arasında "çok yapıcı bir görüşme" gerçekleşmesinden memnuniyetini dile getiren Obama, Suriye konusunda Putin ile birçok kereler konuştuğunu belirterek, Suriye'deki sorunun çözümünde çaba göstermesinin "dünya sahnesindeki bir lider" olarak Rusya'nın hem çıkarına olacağını hem de bu noktada yükümlülüğü bulunduğunu düşündüklerini kaydetti.

Obama, "Rusya ile diğer G-8 üyeleri veya Batı arasında (Soğuk Savaş döneminden kalan) şüpheciliğin sürmeye devam ettiği gizli değil. Benim, John Kerry'nin ve David'in (Cameron) amaçlarından biri de bu şüphelerden bazılarını kırmaya çalışmak ve olaya objektif bakmak. Eğer Esed'in iktidardan ayrılmasına ama aynı zamanda tüm dini ve etnik grupların çıkarlarını içeren, hala bozulmamış bir Suriye devleti kalmasına, akan kanın durmasına ve istikrara yol açacak bir barışçıl siyasi dönüşüm için arabulucu olabilirsek, bu herkes için iyi olacaktır ve bunun olmasını sağlamak için ısrarcı olacağız" ifadelerini kullandı.

Bunun başarılı olacağı sözünü vermediğini, birçok zorluklar bulunacağını ve bazı şeyleri tekrar yerine getirmenin zor olduğunu belirten Obama, "Kredibilitesi olan bir ilerlemenin ortaya çıkarılmasında muazzam zorluklar olacak, Rusya'nın (sürece) dahiliyetinde bile, İran gibi diğer ülkeler var, Hizbullah gibi olaya aktif şekilde karışmış diğer ülke dışı faktörler var. Açıkçası, Esed'den kurtulmanın ötesinde gündemleri olan El Nusra gibi El Kaide ile bağlantısı bulunan organizasyonlar var. Bunların hepsi kolayca tutuşabilecek bir karışım, zorluklar olacak ama denemeye değer" açıklamasını yaptı.

"Bu tür siyasi oyunlara vaktimiz yok"

Obama, bir soru üzerine Cumhuriyetçilerin, geçen eylül ayında ABD'nin Bingazi Konsolosluğu'na yapılan saldırıyla ilgili ABD yönetimine yönelik eleştirilerini, "küçük bir gösteri" olarak niteledi.

Bu olayın bu denli uzatılmasının arkasında büyük oranda siyasi amaçların yattığını ifade eden Obama, "Washington'da bu türden siyasi oyunlar oynayacak vaktimiz yok. (Diplomatları) korumak için neler yapmamız gerektiği üzerine odaklanmalıyız" ifadesini kullandı.

Obama, bunun kolay bir iş olmadığına, kaynaklar ve zorlu kararlar gerektirdiğine dikkati çekerek, "Bu tür şeyleri siyasi sirke çevirerek, onlara (diplomatlara) onursuzluk ediyoruz" dedi.

"Dünya acil olarak bir araya gelmeli"

Cameron da Suriye'nin tarihinin, kendi insanlarının kanıyla yazıldığını belirtti. Cameron, "Bu öldürmelere son vermek için dünyanın acil olarak bir araya gelmesi gerekli. Daha fazla ölümlerin olduğunu, kimyasal silahların kullanıldığını ve aşırılık yanlılarının daha fazla yayıldığını görmek hiçbirimizin çıkarına değil. Dolayısıyla Putin'in siyasi çözüme ulaşmaya dönük çabalara katılmayı kabul etmesinden memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Suriye'deki problemi çözmekten daha acil bir uluslararası mesele olmadığını vurgulayan Cameron, Suriyelilerin, halkın tamamının rızasını kazanmış bir geçiş hükümetinde karar kılmak için masaya gelmesi gerektiğini vurguladı.

Cameron, "Ancak muhalefet, şiddete karşı koyamadıkça ve Esed'e, askeri bir zafer olamayacağını anlaması yönünde baskı yapmadıkça, hiçbir siyasi ilerleme olmayacak. Dolayısıyla ılımlı muhalefeti şekillendirme ve destekleme çabalarımızı artıracağız" diye konuştu.

İngiltere olarak AB'nin silah ambargosunun daha esnek olması için çalıştıklarını belirten Cameron, Suriyeli muhaliflere ölümcül olmayan desteği gelecek yıl iki katına çıkaracaklarını söyledi.

"İyi ve açık sözlü bir görüşme oldu"

Cameron geçen Cuma günü Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile yaptığı görüşmeye yönelik soru üzerine, bunun "iyi ve açık sözlü" bir görüşme olduğunu söyledi.

Putin'e, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in iktidardan ayrılması gerektiği ve meşruluğunun bulunmadığını belirterek, Suriyeli muhaliflere yönelik desteklerini belirgin şekilde ifade ettiğini dile getiren Cameron, Putin'in ise farklı bir bakış açısına sahip olduğunu kaydetti. Cameron, "Ancak ortak çıkarlarımızın olduğu nokta, sonunda demokratik ve istikrarlı bir Suriye'nin, istikrarlı bir bölgenin olması ve şiddet yanlılarının büyümesinin önüne geçilmesi" dedi.

Suriye'de şu anda olanların kimsenin çıkarına olmadığını belirten Cameron, "Dolayısıyla, hepimizin (Putin, Obama ve Cameron) liderlik ettiği, tarafları (Suriyeli muhalif ve rejim unsurlarını) masaya getirme, Suriye'nin tepe noktasında dönüşümü başarma yönündeki bu büyük diplomatik çaba denemeye değer" dedi.

Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2013, 22:54
YORUM EKLE

banner313