Yandex Metrika

Onları Terör Örgütü Olarak Görmüyoruz...

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Harf: "Türkiye'nin koalisyona katılımı sadece bir eyleme katılmaları veya katılmamaları üzerinden tanımlanamaz.'dedi

Onları Terör Örgütü Olarak Görmüyoruz...
21 Ekim 2014 Salı 09:59

 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf,  "Türkiye bu koalisyonda kilit bir rol oynuyor ve birçok konuda önemli adımlar  attı. Türkiye'yi çok çok yakın bir partner olarak görüyoruz" dedi.
 
Harf, ayrıca, ABD kanunları altında PYD ile PKK'nın ayrı gruplar  olduğunu ifade ederek, "IŞİD ile savaşan PYD gibi Kürt grupların desteklenmesinin  çok önemli olduğuna inandığımızı Türklere açıkça belirttik" diye konuştu.
 
Harf, günlük basın toplantısında, ABD Başkanı Barack Obama'nın hafta  sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştüğünü hatırlatarak,  iki liderin Kobani'deki durumu da konuştuğunu ve Obama'nın Erdoğan'ı Kobani'deki  silahlı güçlere takviye gönderilmesi noktasında bilgilendirdiğini kaydetti.
 
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu ile konuyu görüştüğünü belirten Harf, görüşmelerinde Türkiye'ye,  "IŞİD'e karşı mücadele eden bu savaşçıların havadan yardımlarla desteklenmesinin  önemi konusunu açıkça belirttiklerini" bildirdi. Harf, iki görüşme konusunda da  daha fazla ayrıntı vermedi.
 
"Çavuşoğlu'nun açıklamasından memnuniyet duyuyoruz"
 Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun, Türkiye'nin, IKBY peşmerge güçlerinin  Kobani'ye geçmesine yardımcı olduğuna yönelik sözlerinin sorulması üzerine Harf,  açıklamadan memnuniyet duyduklarını bildirdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "PYD'nin PKK ile eş ve terör örgütü olduğu"  yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Harf, ABD kanunları altında PYD ile  PKK'nın ayrı gruplar olduğunu söyledi.
 
Harf, Kerry'nin Endonezya ziyaretinde Kobani'yle ilgili sözlerinin  sorulması üzerine, Kerry'nin Türkiye'nin karşı çıkışının nedenini, PKK ile  mücadelelerini ve bu konudaki tarihi ve Türkiye'nin hassasiyetleri anladıklarını  belirttiğini ifade etti. Harf, "Ama aynı zamanda, IŞİD ile savaşan PYD gibi Kürt  grupların desteklenmesinin çok önemli olduğuna inandığımızı Türklere açıkça  belirttik" dedi.


PYD'NİN PKK'NIN KOLU OLDUĞUNA...

 ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının Kobani'deki silahlı güçlere  havadan yardım açıklamasında herhangi bir grubun adından bahsetmediğine yönelik  soru üzerine, "Bu herhangi bir grupla alakalı değil, bu, Kobani ve çevresinde,  IŞİD'i geri püskürtmeye çalışan bir grup Kürt savaşçı ile az miktardaki Kürt  olmayan savaşçılarla ilgili" dedi.
 
"PYD'nin PKK'nın yan kolu olduğuna inanıyor musunuz?" sorusu üzerine  Harf, "Aralarında bağ olduğunun farkındayız, bu konudaki tarihin ve bazı  linklerin farkındayız" diye konuştu. Harf, ancak PYD'nin ABD'nin terör listesinde  yer almadığını ifade etti.
 
"Taktikler ve strateji noktasında düzenli istişare ediyoruz"
 Kobani'ye Türkiye üzerinden karayoluyla destek verilmesinin görüşülüp  görüşülmediğine yönelik soru üzerine Harf, "Türklerle IŞİD ile mücadelede  birlikte çalışabileceğimiz bir dizi yolları konuşuyoruz. Genel anlamda söylersek  bu görüşmelerimizde, hava saldırısının ötesinde ki Kobani civarına 135'in  üzerinde hava saldırısı yaptık, sahadaki savaşçılara havadan yardımla  desteklemenin önemine inandığımızı açıkça belirttik" diye konuştu.
 
"Türkiye ile ABD arasında ciddi görüş ayrılıklarının olduğuna" yönelik  soru üzerine Harf, buna güçlü biçimde katılmadığını ve kamuoyundaki tartışmaların  çoğu zaman gerçekle örtüşmediğini söyledi.
 
Harf, "Hem Başkan Obama hem de Bakan Kerry, hafta sonu Türk  meslektaşlarıyla yapıcı görüşmeler yaptılar. Bu tehditle nasıl savaşacağımız  noktasında aramızda bazı ayrılıkların olduğuna yönelik görüşlere katılmıyorum.  Sonuçtaki hedef tamamen aynı. Taktikler ve strateji konusunda da düzenli istişare  halindeyiz" ifadesini kullandı.
 
"Türkiye, koalisyonda kilit rol oynuyor"
 Harf, "Türkiye'nin Kobani'de adım atmadığına" yönelik eleştiriler  hakkında da Türkiye ile çok yakın ilişkilerin olduğunu ve Türkiye ile koalisyona  bir dizi yollardan yardımları konusunda görüştüklerini söyleyerek, "Türkiye'nin  koalisyona katılımı sadece bir eyleme katılmaları veya katılmamaları üzerinden  tanımlanamaz. Biz bunu böyle görmüyoruz" dedi.
 
Türkiye'nin bu koalisyonda kilit bir rol oynadığına işaret eden Harf,  Türkiye'nin sığınmacılara kapıların açılması, yabancı savaşların geçişinin  önlenmesi, IŞİD'in finansal gelirlerini önüne geçilmesi ve Suriyeli muhaliflere  eğitim ve ekipman programına ev sahipliği yapılması gibi birçok konuda önemli  adımlar attığını hatırlattı.
 
Harf, "Sadece bir konudaki yaptıklarına veya yapmadıklarına bakıp,  onların koalisyona katılımlarını yargılamanın adil olduğunu düşünmüyorum. Bu  meselede (Kobani'ye silah ve insani yardım) , Iraklı Kürtlerin silahları vardı,  bizim de bunları havadan ulaştırma kapasitemiz ve olan da budur" ifadesine yer  verdi.
 
Harf, "Türkiye'yi çok çok yakın bir partner olarak görüyoruz. Bu  nedenle hafta sonu Başkan ve Bakan Kerry (telefon) görüşmelerinde bulundu,  General (John) Allen ve ABD Savunma Bakanlığından ekip Türkiye'deydi" diye  konuştu.
 
"Kobani'ye bazı yardımların Türkiye'den gittiğine" dair haberlerin  sorulması üzerine Harf, konuyla ilgili medyada yer alan her haberin doğru  olmadığını, bunun ABD'nin havadan yardım operasyonu olduğunu bildirdi.
 
HAVADAN GÖNDERİLEN SİLAHLAR IŞİD'İN ELİNE GEÇER Mİ?

 Havadan gönderilen silahların çatışmalarda yanlış tarafa düşme ve  IŞİD'in eline geçmesi ihtimaline ilişkin soru üzerine Harf, "Bu her zaman bir  ihtimal olacaktır ama ABD ordusu bu tür operasyonlarda çok iyi ve şu anda bu  konteynerlerin nerelere düştüğü ve kimler tarafından alındığının değerlendirmesi  yapılıyor" diye konuştu.
 
Kobani'daki silahlı güçlere Irak'taki bölgesel yönetim tarafından  gönderilen silahların aslında Irak'a ABD tarafından verilen veya satılan silahlar  olup olmadığına yönelik soru üzerine Harf, "Olabilir ama kontrol etmeliyim,  silahların geçmişini bilmiyorum" dedi.
 
Öte yandan, Harf, yeni yargı paketine yönelik soru üzerine, konuyla  ilgili tüm detayı bilmediklerini ama Türkiye'deki yargıya erişimin etkinliği ve  yargı sürecine dair kaygılarının sürdüğünü geçmişte belirttiklerini kaydetti.
 
Bu arada, ABD Başkanı'nın IŞİD'e karşı küresel koalisyon için özel  temsilcisi John Allen ile yardımcısı Brett McGurk'ün 21-31 Ekim günleri arasında  İngiltere, Fransa, Suudi arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap  Emirlikleri ve Umman'ı ziyaret edeceği bildirildi.
 
ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Allen ve McGurk  ziyaret edecekleri ülkelerde, IŞİD'e karşı uluslararası koalisyona destek  bağlamında hükümet yetkilileri, bölgesel ortaklar ve çok taraflı kurumlarla  görüşmeler yapacak.


ÖCALANLA GÖRÜŞME ŞARTI


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.