Alexa
banner314

Psaki, 'PYD ile doğrudan görüşüyoruz!'

ABD “Türkiye’nin müttefikimiz olduğu ve bu çabalarda birlikte çalışacağımız şüphe götürmez."

Psaki, 'PYD ile doğrudan görüşüyoruz!'
banner327

 ABD “Türkiye’nin müttefikimiz olduğu ve bu çabalarda birlikte çalışacağımız şüphe götürmez."

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki ve ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü John Kirby, Dışişleri Bakanlığında ortak basın toplantısı düzenledi. ABD öncülügündeki koalisyona Türkiye'nin katkılarının önemine işaret ederek, bu çabalarda Türkiye ile çalışacaklarını vurguladılar.

 Kirby, bir soru üzerine, Türkiye’ye giden ABD Savunma Bakanlığından ekibin, ABD Avrupa Komutanlığı ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından oluştuğunu ve Türkiye’deki temaslarını bugün tamamladıklarını ve geri dönmekte olduklarını bildirdi.

Ekibinin görüşmelerinin çok iyi geçtiğini belirten Kirby, “Türkiye’nin müttefikimiz olduğu ve bu çabalarda birlikte çalışacağımız şüphe götürmez. Koalisyondaki diğer 60’dan fazla ülkeyle yaptığımız gibi, Türkiye de katkılarının ne olacağına kendi karar vermeli, bunu kendileri açıklamalı. Onlar kararın karar vermesi gerekiyor, biz de buna saygı göstereceğiz ama görüşmeler olumluydu” dedi.

Türkiye’den Kobani bağlamında askeri bir destek bekleyip beklemediklerine yönelik soru üzerine Kirby, “Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadeleye birçok yönden yardımcı olabileceğini her zaman söyledik. Ne yapmak istedikleri ve yapacaklarına yönelik neleri söylemek istediklerinin kararı Türklere bağlı. 

Psaki, Türkiye ile görüşmelerin sadece askeri alanda olmadığını vurgulayarak, “Türkiye adımlar attı, 170 binden fazla mülteciyi kabul etti. İnsani yardımlar sağlıyor. Bunlar önemli. Eğitim ve ekipman programına ev sahipliğini kabul ettiler. Dolayısıyla görüşmeler devam ediyor. Hatırlatmak isterim ki Türkiye, koalisyon içi çok yararlı ve verimli olan birçok adımlar atıyor” diye konuştu.

PYD ile kısa bir doğrudan temasımız oldu

Jen Psaki, PYD ile geçen hafta doğrudan kısa bir görüşmelerinin olduğunu belirterek, “PKK ile bazı PYD üyeleri arasındaki bir takım bağlantıların farkındayız. PKK hakkında uzun süredir taşıdığımız aynı kaygıya sahibiz. PKK’yı terörist organizasyon listemizde tutmamız noktasında pozisyonumuzda bir değişiklik yok” dedi. 

Psaki bir soru üzerine, PYD ile bazı dönemlerde aracılar yoluyla görüşmelerinin olduğunu, ancak geçen hafta doğrudan görüştüklerini bildirdi. Bunun bölge dışında yapıldığını ifade eden Psaki, Dışişleri Bakanlığı yetkilisince yürütülen kısa bir görüşme olduğunu bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2014, 10:22
YORUM EKLE

banner307

banner325