Alexa
banner314

PYD, Petrolün Üstüne Oturdu

PYD Başkanı Salih Müslim, petrolün yüzde 60'ının Kürtlerin denetiminde olduğunu söyledi.

PYD, Petrolün  Üstüne Oturdu
 PYD Başkanı Salih Müslim,  petrolün  yüzde 60'ının Kürtlerin denetiminde olduğunu  söylediSuriye 'deki petrol kuyularının koruması da PKK'nın  Suriye 'deki uzantısı olarak görülen YPG'nin elinde  bulunuyor .

ELE GEÇİRİLEN PETROL YATAKLARI

Kürtler'in denetimine geçen petrol yatakları birbirine komşu olan Rimelan, Til Koçer ve Cibis bölgelerini kapsıyor.

PYD eşbaşkanı Salih Müslim, "Suriye'deki petrolün yüzde 60'ını barındıran bu bölgeler, YPG'nin kontrolünde. Üretim durmuş, kuyuları YPG'nin koruması altında" dedi.

ESED'İN ELİNDE PETROL BÖLGESİ KALMADI

Kürtlerin el koyduğu bölgeler su, petrol ve gaz konusunda Suriye'nin şanslı bölgeleri. Petrol ve gaz yatakları Cezire bölgesinde yoğunlaşıyor. Diğer petrol yatakları özellikle Deyr Ezzor bölgesinde bulunuyor. Silahlı grupların kontrolündeki bu bölgede, Müslim'e göre bir süre önce dokuz petrol kuyusu yandı.

Müslim, "Mevcut durumda Suriye rejiminin elinde hiçbir petrol bölgesi kalmadı, ancak üretim de durdu" diyor.

NE KADAR SÜRÜR KİMSE BİLMİYOR?

Suriye'de bugün gelinen noktaya işaret eden Müslim, şöyle bir özet yapıyordu:

-"Suriye'de 26 aydır süregelen bir savaş hali var. 26 aydır Suriye içinde hesapları olan kesimlerin iktidar savaşı var. Bizim onlardan farklı stratejimiz var. Suriye Devrimi'nin Tunus, Mısır ve diğer devrimlere benzemediğini en başından biliyorduk. Muhalifler ve rejim karşıtları ise Esed rejimine altı ay ömür biçiyorlardı. Ama bugün iki seneyi geçmiş bulunuyoruz. Bunun ne kadar süreceğini de kimse bilmiyor."

KÜRTLER'İN ELİNE GEÇEN KENTLER

19 Temmuz 2012'den itibaren Kürtler kendi bölgelerinde dokuz kentin yönetimini tamamen ele geçirdi. Bunlar Kobani, Afrin, Dirbesiyê, Amûde, Dêrik ve Girkê Legê ile, Kürtler, Araplar ve diğer halkların birlikte yaşadıkları Til Temir, Tirbespiyê ve Rimelan.

KAMIŞLI'YU BAŞKENT YAPMAK İSTİYORLAR

PYD'nin üstüne düştüğü kentlerden biri Kamışlı... Ancak şu ana kadar o kentte denetimi ele geçiremediler. Esed güçleri hala kentte varlığını gösteriyor.

Kaynak: İNTERNETHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2013, 00:05
YORUM EKLE

banner307

banner313