Yandex Metrika

Rabia Katliamı’nı anma etkinliği...

Mısırlı Senatör Fehmi, "ABD ve Batı, Mısır’da İhvan'a karşı gerçekleştirilen darbeyi destekleyerek, Ortadoğu'daki demokrasi anlayışının değer değil de araç olduğunu ortaya koydu" dedi.

 Rabia Katliamı’nı anma etkinliği...
23 Kasım 2013 Cumartesi 12:04

 Mısır'ın eski Şura Meclisi Üyesi Rıda Fehmi, "ABD ve Batı, Mısır’da İhvan'a karşı gerçekleştirilen darbeyi destekleyerek, Ortadoğu'daki demokrasi anlayışının değer değil, araç olduğunu ortaya koydu" dedi.

Divan Derneği tarafından düzenlenen, ''Rabia Katliamı’nın 100. Gününde Mısır'' adlı panelde konuşan Fehmi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yönetiminin başarısının ABD ve Batılı ülkelerin bölgedeki projelerini tehdit ettiğini öne sürdü.

"Dünyayı ele geçirmek için çalışan Siyonist proje ve buna karşı duran İslam projesi" olduğunu söyleyen Fehmi, "Siyonist projenin temel isteği, İsrailin güvenliğini sağlamak, enerji kaynaklarını ele geçirmek ve bölgede Siyonistlerle uyumlu hükümetleri iş başına getirmektir. ABD’nin Irak işgali işte bu amaçları gerçekleştirmek için yapıldı. Mısır’daki İhvan yönetiminin başarısı, ABD’nin ve Batılı ülkelerin bu projelerini tehdit ediyordu. ABD ve Batı, Mısır’da İhvan'a karşı gerçekleştirilen darbeyi destekleyerek, Ortadoğu'daki demokrasi anlayışının değer değil de araç olduğunu ortaya koydu" şeklinde konuştu.

Fehmi, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu gerçeği son yıllarda Ortadoğu'da bir çok yerde gördük. Cezayir'de Müslümanlar iş başına geldiğinde de Batı destekli darbe yapıldı. Gazze’de Hamas yönetimi işbaşına geldiği zaman darbe yapılmak istendi. Bu gerçekleşmeyince yıllardır süren ambargo desteklendi. Son örneğini ise Mısır'da gördük. İhvan işbaşına geldiği zaman darbe yapıldı. Bu gerçekleri anladığımız zaman Mısır'da yaşanan darbeyi ve Batı'nın darbeye desteğini anlayabiliriz. Mursi, İsrail ve Batı'ya hayır demek pahasına halkının isteklerini yerine getirdiği için Batı destekli darbeye maruz kaldı.''

- "Mursi bir yıl hiç maaş almadı" -

Ordunun 3 Temmuz'da yönetime müdahalesi sonucu görevinden alınan Cuumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, görev süresince Batılı devletlerin beklentilerine cevap vermediğini savunan Fehmi, "Mursi, Batılı devletlerin kendisine çizdiği kırmızı çizgileri dinlemedi. Beyaz Saray'ı ziyaret etmedi. Halkının daha da rahat etmesi için tüm dünyayı gezdi. Ailelerin değil, kurumların güçlenmesi için çalışmalar yürüttü" diye konuştu.

Mursi'nini, Mısır'da yerleşik olan derin devletle mücadele ettiğini vurgulayan Fehmi, "Mursi bir yıl hiç maaş almadı. Bölgesel barış için komşu ülkelerle diyaloğa geçti" ifadesini kullandı.

Fehmi, Mursi'nin yerel kalkınmaya büyük önem verdiğini dile getirerek, "Mısır için büyük anlam anlam taşıyan Süveyş Kanalı'nın geliştirilmesi projesini başlatan Mursi, birçok alanda teknolojik yatırım yaptı" diye konuştu.

-"Gazze, Mısır'dır"- 

Mursi'nin, İsrail'in Gazze'ye yönelik 2012 yılında düzenlediği saldırılara ilişkin eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a "Gazze, Mısır'dır" diyerek tepki gösterdiğini aktaran Fehmi, "Muhammed Mursi'nin daima Gazze'nin yanında yer aldığını" söyledi.

Fehmi konuşmasını "Batı'yı ve onların işbirlikçilerini rahatsız eden Mursi yönetimini devirmek için tüm yolları denediler. Bir yıl gibi uzun bir süre ekonomiyi daraltmaya ve diğer tüm dolaylı baskılara rağmen yıkamadıkları hükümeti, darbe ile devirmeye karar verdiler"  ifadeleriyle tamamladı.

- "Salih insanlar her zaman imtihana tabi tutulmuştur" - 

Panelde söz alan eski milletvekili Adil Raşid de Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan),  İslamın gerçek yüzünü topluma göstermek için 1928 yılından itibaren tüm zorluk ve sıkıntılara rağmen sabırla çalıştığını belirtti.

"Ne zaman İslamın gerçek şeklini uygulamaya çalışan bir hareket ortaya çıkarsa tüm rejimler onu devirmek için mücadele eder" diyen Raşid, "Bu bağlamda İhvan hareketi, İslamın tümünü kapsayan anlayış ile İslama sarıldı. Gerçek İslamı istemeyen Batı, son çare olarak halkın oyları ile yönetime gelen İhvan'ı darbe ile devirerek yönetimden aldı" görüşünü savundu.

Raşid, iyi ve kötü arasındaki mücadelenin Hz. Adem'den bu yana süregeldiğini hatırlatarak, "Salih insanlar her zaman imtihana tabi tutulmuştur. Hz İbrahim'i, putlara tapmadığı için idam ile cezalandırdılar. Günümüze kadar bir çok peygamber ve salih insan güvenliği bozmak veya suç işledikleri iddiası ile bir çok ağır cezaya mahkum oldu" şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.