Alexa
banner314

Rusya’da göçmen işçiler Hac'a gidebilecek

Rusya Müftüler Konseyinin Birinci Başkan Yardımcısı Ruşan Abbyasov, göçmen işçinin bu yıl Rusya’nın Hac kotası ile Hacca gidebileceğini belirtti.

Rusya’da  göçmen işçiler Hac'a gidebilecek
banner327

Abbyasov, Orta Asya'dan Rusya’ya gelen binden fazla göçmen işçinin bu yıl Rusya’nın Hac kotası ile Hacca gidebileceğini, organizatörlerin hacıların seçimini çok dikkatli gerçekleştireceğini dile getirdi.  


Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Hac Komiseri İlyas Umahanov, 20 bin 500 Rus Müslümanın bu sene Hacca gidebileceğini kaydetti. Umahanov, “Rusya Federasyonu’nun Hac-misyonu Rusya'da çalışan göçmenler için Hac fırsatları konusunda Suudi Arabistan’ın yetkilileri ile anlaştı” dedi.

Rusya Müftüler Konseyinin Birinci Başkan Yardımcısı Ruşan Abbyasov, Orta Asyalılar için yüzde 5 kota verildiğini ve bunun bin 50 kişi anlamına geldiğini dile getirdi. Abbyasov, “Rusya’da oturma izni bulunanlar ve kendi ülkelerinin pasaportlarına sahip kişiler Rus kotasını kullanarak Hacca gidebilirler” diye belirtti.

Göçmenler belli kriterlere uydukları takdirde kotadan faydalanabileceğini belirten Abbyasov, “Vatandaşın ilk önce Rusya'da yasal bir şekilde yaşaması gerek. Göçmenlerin Suudi Arabistan'a orada kalmak amacıyla gitmeyeceğinden emin olmalıyız. Aksi takdirde tur operatörleri büyük mali kayıpları taşıyacak” dedi.

Abbyasov, “Daha önce de Rusya’da kalan Müslüman göçmen işçiler Rusya Müftüler Konseyine Hac konusunda çok defa başvurmuşlardı” ifadelerini kullandı.
 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE

banner307

banner325