Alexa

Savaş suçu...

İnsan Hakları İzleme Örgütü İcra direktörü Kenneth Roth, Esed rejiminin sivilleri aç bırakmayı bir savaş aracı olarak seçtiğini belirterek, bunun insan hakları ihlali ve savaş suçu olduğunu söyledi.

 Savaş suçu...
banner327

 - İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) İcra direktörü Kenneth Roth, Esed rejiminin sivilleri aç bırakmayı bir savaş aracı olarak seçtiğini belirterek, bunun insan hakları ihlali ve savaş suçu olduğunu söyledi.

Roth, New York'ta AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de Esed rejimi tarafından sivil halka uygulanan insan hakları ihlalleri ve insani yardım girişinin önündeki engelleri değerlendirdi.

Roth, bir grup sivil toplum örgütü, akademisyen, yazar, sanatçı ve aktivistle Suriye'de açlıktan ölen çocuklara uluslararası toplumun dikkatini çekmek için "açlık grevi kampanyası" başlattıklarını hatırlatarak, "Suriye hükümetinin insanları aç bırakmayı bir savaş aracı olarak seçmesi savaş suçudur. Sıradan sivil vatandaşların bir kente giriş çıkışını yasaklamak kabul edilemez. Beşşar Esed, iktidar mücadelesinde savaş suçlarını kullanarak çarpışmayı seçiyor" dedi. 

Açlık gerevi kampanyası ile amaçlarının öncelikle Esed üzerinde baskı yaparak hava saldırılarını ve kentlerdeki kuşatmanın durmasını sağlamak olduğunu ifade eden Roth, "Daha da önemlisi uluslararası toplumun harekete geçmesini sağlamak istiyoruz" diye konuştu.

-"Rusya BMGK'yı engelliyor"-

BM Güvenlik Konseyi'nin bugüne kadar Suriye'de insani yardım girişine izin verilmesine yönelik çağrılar yaptığını ama bunun için bağlayıcı bir karar alamadığını kaydeden Roth, "Rusya, Suriye hükümetinden tüm bölgelere insani yardım girişine kayıtsız şartsız izin vermesini emreden bir BMGK kararı çıkarılmasını engelliyor" dedi.

ABD'nin bugüne kadar Cenevre'de yapılacak siyasi müzakerelere daha fazla odaklandığını anlatan Roth, ama krizin insani yönü, ülkeye yardım girişi ve Esed rejiminin ayrım gözetmeden yaptığı hava bombardımanları konusunda yeterli baskıyı yapmadığını vurguladı.

Herkesin Cenevre'de gerçekleşecek barış görüşmelerinin başarılı olmasını istediğini vurgulayan Roth, şunları söyledi:

"Ama bu siyasi süreç başarılı olana kadar Suriye rejiminin kullandığı metotların savaş suçu olduğuna dikkat çekmek ve bu saldırıların durdurulmasını istiyoruz. Sivillerin bulunduğu alanlara ayrım gözetmeden yapılan hava saldırılarının sona ermesini, ülkenin tüm kentlerine insani yardım girişine tam izin verilmesini istiyoruz. Özellikle Suriye'nin kuzeyinde zor durumdaki Suriyelilere Türkiye üzerinden insani yardım ulaştırılmasına izin verilmesini istiyoruz. Kentlerdeki kuşatmaların kaldırılmasını ve buradaki insanlara da ulaşılmasını talep ediyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2014, 12:26
YORUM EKLE