Alexa

Shanahan'dan Türkiye açıklaması

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan, Türkiye'nin teslim almayı planladığı Luke Hava Üssündeki F-35'ler hakkında, "Onların teslim edilmesini bekliyorum." ifadelerini kullandı.

Shanahan'dan Türkiye açıklaması

Shanahan, Moğolistan Savunma Bakanı Nyamaagiin Enkhbold ile ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) bir araya geldi.

ABD Savunma Bakan Vekili Partick Shanahan, "(Türkiye'nin teslim almayı planladığı Luke Hava Üssündeki F-35'ler) Onların teslim edilmesini bekliyorum. Türkiye'ye sunduğumuz Patriot teklifine, fiyatlandırılmasına ve en önemlisi Patriot sistemi ile birlikte sağlanacak endüstriyel katılım teklifine güveniyorum" dedi.

 Shanahan gazetecilerin sorularına cevap vererek, "Türkiye'nin teslim almayı planladığı Luke Hava Üssündeki F-35'lere ne olacak?" sorusuna "Onların teslim edilmesini bekliyorum. Türkiye'ye sunduğumuz Patriot teklifine, fiyatlandırılmasına ve en önemlisi Patriot sistemi ile birlikte sağlanacak endüstriyel katılıma güveniyorum." dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile birçok görüşme yaptığını belirten Shanahan, "Gerçekten, stratejik ortağımızla bu durumu çözeceğimize inanıyorum." ifadelerini kullanarak, bir gaçetecinin  "Türkiye'nin S-400 almayıp bunun yerine Patriot alacağını mı bekliyorsunuz?" sorusuna ise "Onların Patriot ve F-35 bakımından doğru savunma ekipmanı almaları için mevcut sorunu çözebileceğimizi bekliyorum." cevabını verdi.

Pentagon dün Türkiye’ye kasım ayında gönderilmesi planlanan iki F-35 uçağı için hazırlık faaliyetlerinin ve uçakla ilgili malzemelerin sevkiyatlarının durdurulduğunu açıklamıştı.
 

YORUM EKLE