Alexa

Sisi'nin adaylığını halk kabul etmiyor...

Mısırda Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak, Savunma Bakanı Sisi'nin cumhurbaşkanlığına aday olmasının, ülkenin yararına olmayacağını ve Mısırlıların bunu kabul etmeyeceğini savundu.

 Sisi'nin adaylığını  halk kabul etmiyor...
 Mısır'da Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak, Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin cumhurbaşkanlığına aday olmasının, ülkenin yararına olmayacağını ve Mısırlıların bunu kabul etmeyeceğini savundu.

İttifaktan yapılan yazılı açıklamada, "Sisi, şahsi çıkarları için aldatmacalara devam ediyor ve ülkeyi yıkıma sürüklüyor. Cumhurbaşkanlığı adaylığı, Mısır'ın kötülüğünedir, Mısırlılar bunu kabul etmeyecek. Onun akıbeti (Sisi'nin) eski Mısır cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile eski Tunus cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali'nin akibeti gibi olacaktır" denildi.

Mısır halkının "dökülen kanları" unutmayacağı vurgulanan açıklamada, "Halk, otoritesine saldırılmasına, hak ve özgürlüklerine el konulmasına izin vermeyecektir ve zafer kazanana kadar devrimine devam edecektir" ifadelerine yer verildi.

Adaylığı tartışılan Savunma Bakanı Sisi, dün, Kahire'deki Harp Akademisi'nde düzenlenen törende, "Cumhurbaşkanlığına aday olmamı isteyen çoğunluğa sırtımı dönemem" şeklinde açıklamada bulunmuş, resmi prosedürleri gelecek günlere bıraktıklarını belirtmişti.

Ulusal ittifak, Sisi'nin bu sözlerinin, 3 Temmuz'da yapılanların "halk iradesi değil iktidarı gasbeden bir askeri darbe" olduğunun delili olduğunu da kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 14:46
YORUM EKLE