Alexa
banner314

Son dakika: Kobani IŞİD'e teslim mi ediliyor?

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan gelen son dakika açıklamada Pentagon Sözcüsü, Kobani'nin kurtarılamayacağını açıkladı.

Son dakika: Kobani IŞİD'e teslim mi ediliyor?
banner327

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan gelen
son dakika açıklamada  

ABD'NİN IŞİD PLANI

ABD’in dört aşamalı IŞİD ile mücadele stratejisinin bir ayağını da Suriye’de IŞİD’e karşı mücadele veren silahlı gruplara yönelik desteği artırmak oluşturuyor.

IŞİD ile mücadele planının diğer ayakları ise, devam eden hava saldırıları, IŞİD’in insani ve maddi kaynaklarını kesmeye yönelik çabalar ile insanı yardım faaliyetleri.

ABD yönetimi Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD), Irak ve Suriye’de geniş bir alanı kontrol etmesi sonrasında, örgütün Irak’ta Kürt bölgesine ilerleyişi ve aralarında ABD vatandaşlarının da olduğu gazeteci ve yardım çalışanlarının öldürülmesinin ardından harekete geçerek, öncülük ettiği koalisyon güçleriyle beraber örgüte yönelik hava saldırıları başlattı.

IŞİD iki haftadan uzun süredir Suriye’nin Türkiye sınırındaki Kürt kasabası Kobani’ye (Aynul Arab) saldırıyor.

Koalisyon güçleri, Kobani çevresindeki IŞİD mevzilerini de vuruyor.


Pentagon Sözcüsü John Kirby Kobani'nin 
kurtarılamayacağını açıkladı. 


Pentagon Sözcüsü John Kirby, yaptığı açıklamada, ABD öncülüğündeki uçakların IŞİD hedeflerini her fırsatta vurduğunu ancak sahada birlikte çalışacakları yetkin bir gücün bulunmaması halinde havadan yapılan bombardımanlarla elde edilecek başarının sınırlı olacağını belirtti.

Kirby açıklamasında, “Tek başına hava saldırıları bunu başaramayacak, durumu düzeltemeyecek ve Kobani’nin kurtulmasını sağlamayacak. Bunu biliyoruz ve defalarca bunu söyledik” ifadelerini kullandı.

Kirby, “Nihayetinde sahadaki yetkin güçlerin, Suriyeli muhalifler ve Irak ordusunun IŞİD’i mağlup etmesi gerekecek ancak bu da zaman alacak” dedi.

Pentagon sözcüsü, “Şu anda Suriye’de, birlikte çalışabileceğimiz etkili, yetkin ve istekli bir ortağımız yok, gerçek bu” ifadelerini kullandı.

Kirby, yerel saha güçleri belli bir duruma gelmediği takdirde diğer bazı kasabaların da IŞİD kontrolüne girebileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 14:10
YORUM EKLE

banner307

banner325