Alexa

Şüphe uyandırıcı...

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Afham, Suriye’de işkence yapıldığını gösteren fotoğrafların şüphe uyandırıcı olduğunu söyledi.

 Şüphe uyandırıcı...
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Suriye’de işkence yapıldığını gösteren fotoğraflar hakkında, “Cenevre-2 Konferansı arifesinde bu tür iddiaların ortaya atılması şüphe uyandırıcı” dedi.

Afham, AA muhabirinin, fotoğrafların yayımlanmasının ardından İran’ın Suriye'ye yönelik tavrında değişiklik olup olmayacağına ilişkin sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Bahsettiğiniz fotoğrafları görmedim. Ancak bahsettiğiniz içerikte fotoğrafların Cenevre-2 Konferansı arifesinde yayımlanması şüphe uyandırıcı. Doğruluğuna gelince, daha önce de birçok kez gündeme getirilmiş olan bu konudan Suriye hükümeti aleyhine bir atmosfer yaratılmak isteniyor olabilir. Cenevre-2 Konferansı’nın hemen öncesinde gündeme getirilmesi de doğal olarak propaganda amaçlı olduğunu düşündürüyor.” 

Bu tür haber ve iddiaların gerçeği yansıtmadığının defalarca kanıtlandığını ifade eden Afham, şunları kaydetti:

“Suriye’de yaşananlar konusunda ortaya maalesef gerçek olmayan iddialar daha önce de ortaya atıldı. Çok sayıda Amerikalı araştırmacı dahi Suriye hükümetinin halkına karşı kimyasal silah kullandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı sonucuna vardı ve bunu yazdılar. Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığı iddiası bizzat ABD hükümeti tarafından Suriye’ye askeri müdahalede bulunabilmeleri için gerekli zemini hazırlamak üzere ortaya atılmıştı. Bazı yabancı ülkeler kendi politikalarını uygulayabilmek için bu tür asılsız iddiaları yaymaktan çekinmiyor. Suriye politikamız, diyalog ve siyasi yollarla çözüm aranması, dışarıdan askeri müdahale olmaması ve Suriye halkının kendi ülkesinin geleceği hakkında karar verme halkına saygı gösterilmesidir. Bu tür iddiaların kim tarafından ortaya atıldığının ve kaynağının göz önünde bulundurulması gerekiyor.”

“İsnat edilen cinayetlerin failleri, bazılarının iddia ettiklerinin aksine karşı taraftı” diyen Afham, son iddiaların da Cenevre-2 Konferansı ile bağlantılı olduğunu, konferansın etki altında bırakılmak istendiğini belirtti.
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 13:46
YORUM EKLE

banner325