Alexa

Suriye Füzelerini Türkiye'ye Döndürecek...

Suriye'ye askeri operasyon planı hazır, merkezi Türkiye olması bekleniyor.

Suriye Füzelerini Türkiye'ye Döndürecek...
 Ulusal güvenlik ekibi Obama'ya askeri seçenekleri sundu. ABD ve İngiltere hedefleri belirledi. Kimyasal saldırıyı Esad'ın yaptığı kesinleşince operasyon başlayacak.
Vatan'ın haberine göre Suriye'nin başkenti Şam yakınlarında 21 Ağustos'ta 1.400 kişinin öldüğü saldırıdan sonra harekete geçen ABD Başkanı Barack Obama, dün ulusal güvenlik ekibini toplayarak askeri operasyon seçeneklerini görüştü. Toplantıya, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Savunma Bakanı Chuck Hagel de video konferansla bağlandı. Toplantıda Suriye'deki kimyasal saldırı hakkında elde edilen deliler sunuldu ve Pentagon, askeri operasyon için tüm seçenekleri Obama'ya bildirdi. Obama toplantı devam ederken İngiltere Başbakanı David Cameron ile 40 dakika görüştü. Her iki lider, kimyasal saldırıya karşılık verilmesi gerektiği sonucuna vardı.

24 saat - 48 arası!

ABD ve İngiltere'nin Suriye'ye füze saldırısına hazırlandığına dikkat çeken Sunday Times gazetesi, İngiliz ve Amerikan askeri planlamacıların, Suriye'de füze saldırıları için olası hedefleri belirlediğini öne sürdü. Gazetenin "Müttefikler, Suriye'de hava saldırısına doğru ilerliyor" başlıklı manşetinde, "Şu anda üzerinde ciddi olarak konuşulan seçenek, Esad rejimine mesaj vermek için 24 ila 48 saat sürecek ve belli noktaları hedef alacak füze saldırıları" ifadelerine yer verildi. Wall Street Journal gazetesine konuşan Amerikalı yetkililer de, "Beşar Esad'ın geniş çaplı kimyasal saldırı yaptığı kanıtlanırsa, ABD Suriye'ye ilk kez askeri harekat emri verebilir" dedi. Dün akşam da ABD'li üst düzey bir yetkili, rejimin kimyasal silah saldırısı yaptığına ilişkin "çok az kuşku bulunduğunu" söyledi.

100 bin füzesi var Türkiye'yi vurabilir!

ABD'nin başını çektiği batılı güçlerin Suriye'ye olası bir askeri operasyon yapması durumunda Esad'ın aralarında Türkiye'nin de bulunduğu muhaliflere destek veren bölge ülkelerini hedef alabileceği öne sürüldü. İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka sitesi, "Suriye ordusu elindeki imkanlarla Türkiye, Ürdün ve İsrail'e yönelik misilleme saldırısında bulunabilir" iddiasını ortaya attı. İsrail gazetesi Yediot Ahronot ise Esad'ın elinde tam 100 bin tane füze ve roket bulunduğunu yazdı. Gazetenin haberine göre Suriye ordusunun elinde bir kaç yüz tane 700 kilometre menzile sahip Scud-d füzeleri bulunuyor. Bu füzeler Türkiye'nin büyük bir kesimini vurma kapasitesine sahip,. Esad'ın eyinde ayrıca 150 kilomtere menzile sahip Pantsir füzelerinin yanı sıra 150 kilo savaş başlığı taşıyan ve 300 kilometre menzili bulanan rus yapımı füzelere sahip. 

Ürdün'de gizli ABD üssü!

Gözler şimdi Ürdün'de bugün yapılacak ve Türkiye'nin de katılacağı toplantıda. ABD, İngiltere, Fransa, Türkiye, Katar, Suudi Arabistan ve Ürdün genelkurmay başkanlarının katılacağı toplantının Suriye'ye askeri müdahale konusundaki nihai kararın alınacağı söylentiler arasında. ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'in bu hafta Ürdün'de bilinmeyen bir noktada ABD Silahlı Kuvvetleri ileri kontrol üssünü faaliyete geçirdiği bildirildi. 273 ABD askerinin çalıştığı ve füzelere karşı korumalı olduğu söylenen üste, Ürdün, İsrail ve Suudi Arabistan hava kuvvetleriyle doğrudan iletişim kurulabileceği belirtildi. ABD birkaç ay önce Ürdün'e Patriot füzeleri ve 1000 askerini göndermiş ve bir askeri komuta merkezi kurulmuştu.

Harekâtın komuta üssü Şirinyer olacak!

Vatan'dan Levent İçgen'in haberine göre NATO geçtiğimiz aylarda yeni bir yapılanmaya giderek, yeni komuta yapısı oluşturdu. NATO karargahlarının sayısı azaltıldı, müttefik ülkelerdeki birçok karargah kapatıldı. Bu kapsamda, NATO’da yürütülen uzun müzakereler sonucunda, yeni komuta yapısında bulunan önemli ve etkin karargahlardan birinin Türkiye’de bulunmasına karar verildi.

8 Haziran 2011 tarihinde Brüksel’de icra edilen NATO Savunma Bakanları toplantısında alınan karar uyarınca, İzmir’deki Hava Komutanlığı’nın yerine Kara Komutanlığı teşkil edildi. NATO Kara Komutanlığı, doğrudan Belçika Mons’taki Müttefik Harekat Komutanlığına bağlı üç ana karargahtan biri ve NATO’daki tek Kara Komutanlığı oldu.

Personeli 7 kat artıyor

Buca ilçesi Şirinyer semtinde, geçen 1 Aralık’ta faaliyetine başlayan NATO Müttefik Kara Komutanlığı’nda şu anda 50 personel görev yapıyor. Plan dahilinde bu sayı 350 personele çıkacak. Suriye’ye yapılacak olası bir kara harekatında NATO Kara Kuvvetleri’nin komuta ve kontrolünü yürütecek olan komutanlık, kritik önem taşıyor.

Kimyasal risk

Suriye’deki kimyasal katliamın ardından olası bir Suriye operasyonunda, Türkiye kimyasal riski taşıyan ülkelerin başında geliyor. TSK bu konuda önlem olarak Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Korunma ve Savunma Taburları’nın bir kısmını geçen yıl temmuz ayında Suriye sınırına kaydırmıştı. Suriye’nin olası kimyasal tehditine yönelik olarak 3 ilde NATO’dan talep edilen patriot bataryalarını yerleştiren Türkiye’nin, olası kimyasal saldırıda TSK bünyesinde ve ulusal olarak tedbirlerini yoğunlaştırıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 10:30
YORUM EKLE