Alexa

Suriye'ye operasyon

Le Figaro gazetesine göre Suriye'de Esed karşıtı operasyon başlatıldı.

Suriye'ye operasyon

 Fransız Le Figaro gazetesi,  İsrail , Amerikan ve Ürdün'lü  askerlerin   komutanlık  ettiği birliklerin  Ağustos  ayının  ortalarından  beri Suriye'nin başkenti Şam'a doğru ilerlediğini iddia etti. Fransız gazetesi, Amerikalıların Ürdün'de gerilla  eğitimi  verdiği Suriye'li  muhalif  askerlerinAğustos  ayı  ortalarında  Suriye'ye giriş yaptığını kaydetti. Gazete,  İsrail , Ürdün ve CİA ajanlarının  komutanlık  ettiği 300 kişilik ilk gurubun 17 Ağustos'ta Suriye'nin  güneyinden  sınırı geçtiğini aktardı.  Haberde , ikinci grubun  ise  19 Ağustos'ta Suriye'ye giriş yaptığı aktarıldı.

Le Figaro gazetesi,  askeri   kaynaklara  dayandırdığı  haberinde , Suriye'ye asker göndermeye yanaşmayan ve bir bölümü radikal grupların kontrolünde olan muhalif askerleri silahlandırmayı da istemeyen Amerika'nın Suriye-Ürdün sınırında kurulan kamplarda Özgür Suriye Ordusu içerisinden seçilmiş askerleri aylardır çok gizli olarak eğittiğini iddia etti. Fransız gazetesi, Beşer Esed'in olası kimyasal silah kullanımının da Suriye'nin başkentine doğru ilerleyen bu birliklerle açıklanabileceğini kaydetti.

Le Figaro gazetesinde konuşan Ortadoğu uzmanı David Rigoulet-Roze da Amerika'nın Suriye'nin güneyinde uçuşa yasak tampon bölge oluşturma isteğinin de muhalif askerlere verilen daha güvenli eğitime destek istemesiyle açıklanabileceğini söyledi. Roze, Amerika'nın Ürdün'e Patriot göndermesinin de aynı sebeple açıklanabileceği ifade edildi

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2013, 00:44
YORUM EKLE