Yandex Metrika

Tepki ve endişeleri anlıyoruz...

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Senatör Murphy, "Almanya’daki tepki ve endişeleri anlıyoruz" dedi.

 Tepki ve endişeleri anlıyoruz...
25 Kasım 2013 Pazartesi 23:32

 ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Senatör Chris Murphy, NSA skandalı nedeniyle Alman kamuoyunda oluşan endişe ve tepkileri anladıklarını belirterek, "Şu anda Amerikan istihbarat birimlerinin çalışmaları konusunda çok ciddi bir gözden geçirme süreci devam ediyor" dedi.

 ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) Almanya'da yaptığı telefon dinlemelerine ilişkin Berlin' e gelen ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Senatör Chris Murphy ve ABD Temsilciler Meclisi Dış İliştiler Komitesi üyesi Cumhuriyetçi Gregory W. Meeks Bertelsmann Vakfınca düzenlenen panelde katılımcıların sorularını yanıtladı.

Murphy, Merkel’in cep telefonunun ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA tarafından dinlendiği haberini ilk duyduklarında, çok ciddi kaygı duyduğunu belirterek, "En azından kendim adına şunu söyleyebilirim. Hemen bizim sınırı aşmış olduğumuzu anladım. Bu konuda Başkan Obama ile konuşmadım ancak haberler gösteriyor ki Başkan da bunun farkına vardı" diye konuştu.

ABD Başkanı Obama'nın dünya genelinde yürütülen izleme ve dinleme operasyonları hakkında spesifik talimatlar vermediğini, bu faaliyetlerle günlük olarak ilgilenmediğini belirten Murphy, Merkel'le ilgili haberlerin ardından, istihbarat birimleri hakkındaki gözden geçirme sürecinde bu konunun ağırlıklı yer tuttuğunu kaydetti.  Murphy, bu gözden geçirme sonunda bazı şeylerin değişeceğini düşündüğü söyledi.

Alman bir katılımcı, Almanya’nın yeniden birleşmesi öncesinde Doğu Almanya'da komünist rejimin istihbarat birimleri tarafından izlendiklerini, bugün ise ABD güvenlik birimleri tarafından Almanya'da milyonlarca telefon görüşmesinin, elektronik postaların izlendiğini öğrendiklerini belirterek, bu konuda ABD'li senatör Chris Murphy'nin değerlendirmesini sordu.

11 Eylül saldırıları sonrasında ABD'nin benzer yeni bir saldırıyı önlemek için istihbarat etkinliklerini çok ciddi artırdığını kaydeden Senatör Murphy,  Doğu Alman gizli servisi Stasi ile yapılan karşılaştırmaya hakkında şöyle konuştu:

"O dönem izleme ve dinleme faaliyetleri insanları baskı altında tutmak için yapılıyordu. Bazı suiistimaller olmuş olabilir. Ancak ABD'de bu programları yürütenler iyi insanlar. Arkasındaki rasyonalite tamamen farklı. ABD'de bunu sadece birilerini dinlemek için yapmıyorlar. Ülkemizi ve diğerlerini korumak için gerekli istihbaratı ortaya çıkarabilmek için yapıyorlar ama bu tabii ki bazı faaliyetler için de mazeret olamaz."

Chris Murphy, ayrıca Almanya'ya ABD yönetiminin kendilerine görevlendirmesi sonucu değil, kongre üyeleri olarak kendi inisiyatifleriyle geldiklerini sözlerine ekledi.

- "Müttefiklerimizin güveni çok önemli"

ABD Temsilciler Meclisi Dış İliştiler Komitesi Üyesi Cumhuriyetçi Gregory W. Meeks, Merkel'in cep telefonunun dinlendiği haberleriyle ilgili "Bu tarz istihbarat faaliyetlerine hayatım boyunca hep karşı oldum" dedi.

 Bugünün dünyasında, ABD'nin güvenliğini ancak müttefikleriyle yakın işbirliği içinde sağlayabileceğini vurgulayan Meeks, "Eğer bu güven zarar görürse, birbirimize güvenemezsek o zaman hem ABD'nin hem müttefiklerimizin güvenliği tehlikeye düşer" uyarısında bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.