Alexa
banner314

Türk Askeri Lübnan'dan Çekiliyor...

Lübnan'ın güneyinde görev yapan BM Barış Gücü (UNIFIL) Sözcüsü Andrea Tenenti, Türkiye birliğinin bir kısmının Eylül ayında görevden çekileceğini söyledi.

Türk Askeri Lübnan'dan Çekiliyor...
banner327
 
Tenenti, Lübnan'ın resmi haber ajansı NNA'ya yaptığı açıklamada, 6 Ağustos tarihinde "BM Barışı Koruma Operasyonları Departmanı"ndan kendilerine ulaşan bildiriye göre, Türkiye'nin eylül ayının ilk haftasında, UNIFIL bünyesine görev yapan istihkam ve inşaat bölüğünü geri çekmeyi planladığını ifade etti.

BM'nin uluslararası barış güçlerinde görev alan değişik ülkelerin, birliklerinde bu tür çekilmeler veya ilavelerin normal olduğunu dile getiren Tenenti, asker gönderen ülkeler söz konusu değişiklikleri BM Barışı Koruma Operasyonları Departmanı'yla koordine edilerek yaptığını kaydetti.

Tenenti, Türkiye'nin UNIFIL'de, Lübnan'da bir firkateyn ile 58 askerle görevini sürdüreceğini de aktardı.

265 kişiden oluşan Türk İstihkam ve İnşaat Bölüğü, 2006 Temmuz'unda İsrail ile Hizbullah arasında çıkan savaşın ardından BM'nin kararıyla, Lübnan'ın güneyinde göreve başlayan UNIFIL güçlerine aynı yılın ekim ayında katılmıştı.

Görevi süresince birçok altyapı projelerini gerçekleştiren Türk bölüğü, Lübnan'ın güneyindeki En-Nakure beldesinde bulunan UNIFIL karargahının inşaatını üstlenmenin yanı sıra aynı bölgedeki değişik okul ve hastanelere jeneratör ve bilgisayar ile tıbbi teçhizat da bağışlamıştı.
Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2013, 19:46
YORUM EKLE

banner307

banner325