Alexa
banner314

Üç Ülkeden Yeni Suriye Adımı

Operasyonu gerçekleştiren üç ülkeden yeni bir adım daha geldi. ABD, İngiltere ve Fransa, kimyasal saldırı iddiasıyla ilgili hazırladıkları ortak karar tasarısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sundu.

Üç Ülkeden Yeni Suriye Adımı
banner327

ABD, İngiltere ve Fransagüçleri dün sabah saatlerinde Suriye'de kimysal silah kapasitesiyle ilgili hedefleri vurmuştu.Suriye rejimi ise, Batılı güçlerin bu saldırısını "vahşi ve barbarca saldırı" olarak adlandırarak, saldırıları "uluslararası hukuku ihlal" ettiği şeklinde vurguladı.


ÜÇ ÜLKEDEN YENİ ADIM


ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye’de bazı hedefleri düzenlenen operasyonla vurmasında sonra üç ülkeden yeni bir adım daha dgeldi. ABD, İngiltere ve Fransa, kimyasal saldırı iddiasıyla ilgili bağımsız bir araştırmanın yürütülmesi için hazırladıkları ortak karar tasarısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sundu.


Duma’ya yönelik kimyasal saldırı ile ilgili araştırma yapılması çağrısının yapıldığı karar tasarısında, insani yardımların kesintisiz sürmesi ve Suriye’nin BM nezdindeki barış görüşmelerine katılması çağrısı yapıldı.

Duma’ya yönelik kimyasal saldırıda çok sayıda sivil hayatını kaybetmişti. Suriye rejimi ise iddiaları reddetmişti.

NATO Destek Vermişti

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD öncülüğündeki operasyonla ilişkin yaptığı açıklamasında, "ABD, İngiltere ve Fransa tarafından atılan adımları destekliyorum. Bu adım, rejimin Suriye halkına yönelik kimyasal silahlarla saldırma kabiliyetini azaltacaktır" demişti.

RUSYA'NIN ABD BÜYÜKELÇİSİ: SALDIRI SONUÇSUZ KALMAYACAK

Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoliy Antonov, saldırıların sonuçsuz kalmayacağını belirterek, "En kötü endişelerimiz gerçekleşti. Uyarılarımız dikkate alınmadı. Önceden tasarlanan senaryo uygulanıyor. Bu gibi eylemlerin sonuçsuz kalmayacağı konusunda uyardık. Bu sonuçların tüm sorumluluğu Washington, Londra ve Paris'e aittir. Rusya Devlet Başkanının tahkir edilmesi kabul edilemez." dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2018, 13:37
YORUM EKLE

banner307

banner325