Alexa

Ukrayna Meydana Döküldü...

Ukrayna Tyanibok Bağımsızlık Meydanı, bu pazar da muhalefetin halka ve yönetime seslendiği "Halk Meclisi" toplantısına sahne oldu.

Ukrayna Meydana Döküldü...
banner327
Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı, bu pazar da muhalefetin halka ve yönetime seslendiği "Halk Meclisi" toplantısına sahne oldu. 

Çeşitli dini temsilcilerin duası ile başlayan "Halk Meclisi" onuncu kez düzenlendi. Bugünkü toplantıya hava sıcaklığının artmasına rağmen katılımın her zamankinden daha düşük olduğu gözlemlendi. Yaklaşık 7000 Ukraynalının bir araya geldiği Bağımsızlık Meydanı'ndaki "Halk Meclisi"nde muhalefet liderlerinin yanı sıra gösteriler sırasında saldırıya uğrayan gazeteci Tatyana Çornovol ve Batkivşçina Partisi'nden Aleksandır Turçinov da konuşma yaptı.

Muhalefet Liderlerinden Svodoba (Özgürlük) Partisi lideri Oleg Tyagnibok, halkı parlamentoyu ablukaya alarak 2004 anayasasına dönmek için miting düzenlemeye çağırdı. Tyagnibok, yaptığı konuşmada, "Bu hafta parlamentoda oturum yapılacak. Bu kalabalıkla ve hatta daha fazlasıyla parlamentoya giderek 2004 anayasasına dönmek için bu çeteye baskı yapalım" dedi.

Udar (Darbe) Partisi lideri Vitaliy Kliçko, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'e meydanda kamuya açık bir tartışmaya gelmesi teklifinde bulundu. Kliçko, böylece Yanukoviç'in, politikaları hakkında halkın ne düşündüğünü duyabileceğini söyledi.

Kliçko, "Ben cumhurbaşkanı ile görüşmelere tereddüt etmeden olumlu cevap verdim. Şimdi kendisinin de meydana gelmesini teklif ediyorum ki, insanların onun hakkında ne düşündüğünü duysun" dedi. Kliçko ayrıca, muhalefetin yaşanan siyasi krizden çıkış için gereken her türlü barışçıl yolu kullandığını ifade ederek, şu an tüm sorumluluğun bir kişi üzerinde olduğunu, o kişinin de Yanukoviç olduğunu belirtti.

- "Ülke iflasın eşiğinde" -

Muhalif Batkivşçina Partisi lideri Arseniy Yatsenyuk da Ukrayna Ulusal Bankası'nın altın rezervlerinin en fazla iki ay yeteceğini söyledi. Yatsenyuk, "Ulusal Banka'nın altın rezervleri baharda kar gibi eriyecek. Altın rezervinin üç ayda 3 milyar dolarlık bir kaybı var. Eğer Yanukoviç rejimini durdurmazsak bu rezervler en iyi ihtimalle iki ay yeter. Ülke iflasın eşiğinde" uyarısını yaptı.

Aynı partiden Aleksandr Turçinov ise Yanukoviç'in tekrar meydana zor kullanarak müdahale etme düşüncesi bulunduğunu öne sürdü. Turçinov, Yanukoviç'in iki hafta önce yaptığı bir toplantıda olağanüstü hal ve müdahale konularının görüşüldüğünü iddia etti. Turçinov, bu görüşmede yer alan generallerden birinin, "Bunu anlıyoruz ama gerçekleştirebileceğimize emin değiliz" dediğini savundu.

Turçinov ayrıca, Ukraynalılara şu an ülkenin her yerinde örgütlenmiş olan savunma birliklerine katılmaları çağrısında bulundu. Turçinov, "Meydan savunması bir korunma mekanizmasıdır ve hükümetin korktuğu bir yapıdır. Ukrayna vatandaşlarını korumak için bu yapı daha da genişlemelidir. Kievlilere sesleniyorum. Kiev'in tüm bölgelerinde meydan savunması devriye gezmelidir. Ülkenin tüm bölgelerinde devriye olmalıdır" dedi.

- "İşgal" sürüyor -

Halk Meclisi'nin bugün onuncusunun düzenlendiği Bağımsızlık Meydanı'nda Yanukoviç'in 21 Kasım'da AB ile ortaklık anlaşmasından vazgeçmesi üzerine başlayan hükümet karşıtı gösteriler devam ediyor. Bir süre önce sıcak çatışmaların yaşandığı Dinamo Kiev stadı önünde "kırılgan ateşkes" devam ederken, güvenlik güçlerinin ve göstericilerin aralarında barikat olduğu halde bekleyişleri sürüyor. Belediye Binası, Ukrayna Evi, Eylül Evi ve Profsayuz (Sendikalar Birliği) binalarının göstericiler tarafından işgali devam ediyor.

Ukrayna'da 19 Ocak’ta göstericiler sokağa inerek parlamentoya yürümek istemiş, güvenlik güçleriyle çatışmıştı. Ardından Başbakan Nikolay Azarov istifa etmiş, muhalefetin talebi üzerine 16 Ocak’ta kabul edilen yasalar da iptal edilmişti. "Şartlı af" olarak geçirilen yasaya göre, göstericilerin ülkedeki tüm kamu binaları işgalini sona erdirmelerinin ardından gösterilerde tutuklananların serbest bırakılacağı ifade edilmişti.

Kiev şehir merkezinde bulunan bazı bakanlık binalarının işgali sona ermiş olmasına rağmen belediye binası hala işgal altında bulunuyor. Parlamentonun "şartlı af" yasasında belirtilen 15 günlük süre ise 17 Şubat'ta sona eriyor.
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2014, 18:13
YORUM EKLE