Alexa

Ukrayna'dan Rusya'ya Savaş Tehtiti...

Ukrayna'nın yeni Başbakanı Arseni Yatsenyuk: Kırım'a askeri müdahalenin sonu savaş olur. Moskova ile bütün ilişkiler biter

Ukrayna'dan Rusya'ya Savaş Tehtiti...
banner327

 Ukrayna'nın yeni Başbakanı Arseni Yatsenyuk: Kırım'a askeri müdahalenin sonu savaş olur. Moskova ile bütün ilişkiler biter.

 BM Genel Sekreteri Ban, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve  egemenliğinin korunmasına saygı gösterilmesini istedi
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ukrayna'nın  egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığının korunmasına saygı gösterilmesi  çağrısı yaptı.
BM Genel Sekreter Sözcüsü Martin Nesirky, düzenlediği basın  toplantısında, Genel Sekreter Ban'ın Ukrayna ve özellikle Kırım'daki gelişmeleri  yakından takip ettiğini ve durumun kötüleşmesi nedeniyle büyük endişe duyduğunu  söyledi.
Ban'ın Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine  saygı gösterilmesi çağrısını yinelediğini dile getiren Nesirky, Genel Sekreterin  krizin çözümü için taraflardan sükunet ve doğrudan diyalog kurmalarını istediğini  kaydetti.
Genel Sekreterin konuya ilişkin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin  ile de konuşacağını belirten Nesirky, bugün toplanan BM Güvenlik Konseyi'ne de  Ukrayna'daki gelişmelere ilişkin BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson'un  sunum yapacağını ifade etti.
Nesirky, Ukrayna'da bulunan Ban Ki-mun'un danışmanı Robert Serry'nin  bugün Kırım'a geçmek istediği ancak bunun mümkün olmadığının tespit edilmesiyle  Serry'nin yarın Cenevre'ye geçerek Genel Sekreter Ban'a bizzat gelişmeleri  aktaracağını söyledi.

İngiltere Başbakanı Cameron: "Ukrayna'ya dışarıdan askeri müdahale  için herhangi bir mazaret olamaz"
İngiltere Başbakanı David Cameron, "Ukrayna'ya dışarıdan  askeri müdahale için herhangi bir mazaret olamaz" dedi.
Ülkesinin Ukrayna'daki gelişmeleri artan endişeyle takip ettiğini dile  getiren Cameron, "Rusya Parlamentosu'nun askeri müdahale için yetki verme  kararının ardından, Birleşik Krallık bugün öğleden sonra Birleşmiş Milletler  Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı. Ukrayna'ya dışarıdan askeri müdahale  için herhangi bir mazaret olamaz, bu konuyu dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir  Putin'le yaptığım görüşmede de dile getirdim" diye konuştu.
Herkesin davranışlarıya ilgili dikkatli olması ve gerginliği  artırmaması gerektiğini vurgulayan Cameron, "Dünya izliyor" ifadesini kullandı.
Cameron dün Putin'le yaptığı telefon görüşmesinde, Ukrayna'nın toprak  bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyulması gerektiğini vurgulamış, Putin'in de  buna katıldığı bildirilmişti.
Bu arada İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'in yarın Ukrayna'nın  başkenti Kiev'e gitmesi ve geçici hükümetin yetkilileriyle görüşmesi bekleniyor.
İngiltere bugün, Rusya'nın Londra Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına  çağırarak, Rus birliklerinin Ukrayna topraklarına konuşlandırılması kararına  karşı olduğunu bildirmişti.

 Viktor Yanukoviç'in memleketi olan ülkenin güney-doğusundaki  Donetsk'te, eylemciler belediye binasına Rus bayrağı dikti
Ukrayna'nın güneydoğusundaki Donetsk'te eylemciler,  belediye binasının tepesine Rusya bayrağı astı.
Kasım ayından bu yana devam eden protestoların ardından, görevinden  azledilen Viktor Yanukoviç'in, ülkeden ayrılmasının ardından kurulan yeni  hükumet, başkent Kiev'de yönetimi ele almaya gayret gösterirken, ülkenin  güneydoğusunda ise yeni hükümet karşıtı eylemciler, Donetsk Belediyesine girdi.
Yerel basında yer alan haberlerde, Viktor Yanukoviç'in memleketi olan  ve ülkenin en büyük metalürji sanayi merkezlerinden Donetsk'te belediye binasına  giren bir grup eylemcinin, binanın üstünde bulunan Ukrayna bayrağını indirerek  yerine Rusya bayrağı diktiği kaydedildi.
Donetsk'teki Lenin meydanında toplanan 4 bine yakın Rusya yanlısı  göstericiler tarafından düzenlenen mitingde, Pavel Gubaryev, halk tarafından  seçilen belediye başkanı olarak ilan edilirken, göstericilerin Rusya yanlısı  sloganlar attığı belirtildi. Bunun üzerine meydanda toplanan diğer bir eylemci  grubu ile Rus yanlısı eylemciler arasında gerginliğin yaşandığı kaydedildi.
Halk tarafından belediye başkanı seçilen Gubaryev de bölge halkını  Ukrayna Parlamentosu, Donetsk İl Meclisi ve yeni hükümetin tanıdığı oligarklar  çetesine itaat etmemeye çağırdı.
Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2014, 23:44
YORUM EKLE