Alexa
banner314

2017 YGS yorumları...

Üniversite giriş sınavının, birinci aşaması olan YGS bugün gerçekleştirildi. 2017 Yükseköğretime Giriş Sınavı'na (YGS) ilişkin, değerlendirmeler...

2017 YGS  yorumları...
banner327

YGS sınavının ardından yapılan değerlendirmelerde; 2017 YGS, 2016 YGS ile aşağı yukarı aynı zorlukta olduğu, Matematik soruları geçen senelerde olduğu gibi müfredat dışı olmayıp, bilgiyi yorumlama ve mantıksal çıkarıma dayalı sorulardan hazırlanmış ve soru tipini ezberlemeyen, analitik düşünme yöntemlerini kavramış, temel problem çözme tekniklerini iyi hazmetmiş öğrencilerin başarılı olabileceği bir sınav olduğu belirtildi. 

Soruların bir bölümü çok basit ve kısa sürede çözülebilmesine rağmen, özellikle uzun paragraflı problem soruları anlaşılması zor ve zaman alıcı olduğundan sınavın ayırt edici soruları olduğu, geometri sorularının ise 2016 YGS’ye göre hem soru sayısı hem de zorluk düzeyi arttığı yönünde değerlendirme yapıldı.

2017 YGS Fizik bölümünde yer alan sorular ve geçmiş yılların sınav soruları değerlendirildiğinde bu yıl soruların son derece net, açık ve tamamen müfredat kapsamı içerisinde kalan, ağırlıklı olarak kazanımlar kapsamında bir sınav olduğu görüldüğü, Fizik bölümüne giriş ve bilimsel yöntem konusu ile ilgili geçmiş yıllarda sıkça soru gelmesine rağmen 2017 YGS’de soru gelmemesi dışında beklenmedik bir durum veya soruyla karşılanmadığı belirtilerek, 2017 YGS yalnızca 9 ve 10. sınıf Fizik müfredatı ile sınırlı kaldığı ifade edildi.


Kimya bölümü, Sorular beklenilen düzeyde ve yorumdan çok bilgiye dayalı çıktı. 


Biyoloji bölümünde soruların genel olarak bilgi ağırlıklı olduğu, bir iki sorunun ise, yoruma dayalı sorulduğu göslendi. Soruların yaklaşık yüzde 50 ‘sinin 9'uncu sınıf, yüzde 40’ının 10'uncu ve yüzde 10’unun da ilköğretim 7-8'inci sınıftan olduğu belirlendi.

Dil bilgisi sorularının 2016 YGS’ye göre daha fazla olduğu ancak bu soruların çok zor olmadığı, anlatım bozukluğu ve cümle türleri dışındaki konuların tarandığı bir sınav oldu. 

Tarih bölümü; 2017 YGS’de, müfredata uygun, paragrafların önceki yıllara göre daha uzun olduğu, konuların dengeli dağıtıldığı gözlendi.

Coğrafya bölümü; Daha önceki yıllarda olduğu gibi Türkçe-Matematik ve Matematik-Fen grupları için ortak olan 9 ve 10'uncu sınıf müfredatına uygun sorular sorulmuştur. 2016 YGS’de, coğrafi unsurların dünyadaki dağılışı, harita üzerinde sorgulanırken bu yıl ayrıca buna Türkiye haritasındaki fiziki unsurların dağılışı eklenmiştir. Ayrıca, Fen Bilimleri testinde 3 soruda da temel coğrafya bilgilerine ihtiyaç duyulmuştur.

Felsefe bölümü; 2017 YGS felsefe sorularında, okuduğunu anlamaya yönelik soru döneminin tümüyle kapandığı ve felsefe sorularının bütünüyle bilgi sorusuna dönüştüğü görüldü.. 

Din kültürü ve ahlak bilgisi bölümü “Sınavda, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının geçen yıla oranla daha kolay olduğu belirlendi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2017, 21:04
YORUM EKLE

banner307

banner325