Alexa

Bafra Fen Lisesi 3. Ulusal Fen Liseleri Kongresi

Ulusal Fen Liseleri Kongresi'nin bu yıl 3. sü düzendi. Bafra Fen Lisesi de okulun Rehber kongreye öğretmeni Hasan Özata ve 11 / D sınıfı öğrencisi Ali Mert Yetkin katıldı.

Bafra Fen Lisesi 3. Ulusal Fen Liseleri Kongresi

Bu yıl 3. sü düzenlenen Ulusal Fen Liseleri Kongresi' ne; Bafra Fen Lisesi de okulun Rehber Öğretmeni Hasan ÖZATA ve 11 / D sınıfı öğrencisi Ali Mert YETKİN ile katıldı

Ankara Kızılcahamam´da düzenlenen etkinlik, okulların proje sunumlaıyla gerçekleştirildi. 

Bafra Fen Lisesi Müdürü Kadir ALBAYRAK, Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa SAFRAN ve çok sayıda yetkilinin katıldığı organizasyona ev sahipliği yapan Kahramankazan Hakan Güvençer Fen Lisesi´ ne teşekkürlerini sundu.

Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Genel Müdülüğü' nün resmi internet sayfasıdan yapılan konuyla ilgili açıklama şöyle:  "Ülkemizde fen ve matematik alanında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim insanı yetiştirmeye kaynaklık etmek, ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanda yükseköğretime hazırlamak, bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde yabancı dil öğrenmelerini sağlamak, öğrencileri araştırmaya yöneltmek, fen bilimleri alanında yeni buluşlara ilgi uyandıracak ortam ve şartları hazırlamak, yeni bilgi ve projeler üretebilen bireyler yetiştirerek toplumun ekonomik ve kültürel kalkınmasına bilinçli bir şekilde katkıda bulunmak amaçlarıyla kurulan fen liselerinin kurumsallaşmasına, geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Kahramankazan Belediye Başkanlığı ve Gazi Üniversitesi Rektörlüğü arasında yapılan İşbirliği Sözleşmesi kapsamında; Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı 310 fen lisesinden; 390 öğrenci, 310 danışman öğretmen/okul yöneticisinin katılımı ile “Prof. Dr. Fuat SEZGİN Anısına Bilim Işığında Geleceğe Genç Bakış” konulu “Fen Liseleri III. Ulusal Öğrenci Kongresi” Bakan Yardımcımız Prof.Dr. Mustafa SAFRAN, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim USLAN, Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat OĞUZ ve Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan ASLAN’ın katılımıyla 29-30 Nisan 2019 tarihlerinde  Ankara ili Kahramankazan ilçesi Mustafa Hakan Güvençer Fen Lisesi koordinatörlüğünde Kızılcahamam ilçesinde gerçekleştirilmiştir.

Bu kapsamda;
Savunma Teknolojileri:
  Hava ve Uzay Araçları Tasarımı
  İnsansız ve Akıllı Sistemler
  Savunma Bilişimi, Modelleme ve Simülasyon
  Sensör Teknolojileri
  Siber Güvenlik
Moleküler ve Hücresel Mühendislik:
  Nanoteknoloji ile İlaç Taşınım ve Hedefleme
  Biyomalzeme Üretimi
  Doku Mühendisliği
  Nanoteknoloji Temelli Almaç, Analiz ve Görüntüleme Sistemleri
  Nano Optik ve Elektronik
  Robotik ve Yapay Zekâ:
  İnsan-Bilgisayar Etkileşimi
  Bilgisayar-Bilgisayar Etkileşimi

  Mekatronik/Sibernetik
  Makine Öğrenmesi


Malzeme Bilimi ve Teknolojileri:
  Biyobenzetim
  Kompozit Malzeme Üretimi
  Metalurji
  Yapı Malzemeleri Üretimi
  Süper İletkenler
  Sentetik Biyoloji
Sürdürülebilir Enerji ve Çevre Yönetimi Teknolojileri:
  Sürdürülebilir ve Akıllı Kentler
  Sürdürülebilir ve Akıllı Ulaşım Sistemleri
  Sürdürülebilir ve Akıllı Yerleşkeler
  Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ve Enerji Depolama
  Hidrojen Yakıt Pilleri, Süper Kapasitörler ve Nükleer Piller
konularında öğrenciler yaptıkları araştırmaların sunumlarını gerçekleştirilmiştir.
29 Nisan 2019 Pazartesi günü; Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan ASLAN tarafından Prof. Dr. Fuat SEZGİN’in hayatı ve eserleri konulu sunum yapılmıştır.

9 Nisan 2019 Pazartesi günü; 81 ilden 310 fen lisesi tarafından gönderilen bildiriler arasından Gazi Üniversitesi akademisyenlerinden oluşturulan Bilim Kurulunun değerlendirmesi sonucu her ilden bir tane olacak şekilde belirlenen 81 bildiri ikişer öğrenci tarafından sunulmuş olup diğer fen liselerinden katılım sağlayan öğrencilerde dinleyici olarak kongrede yer almışlardır. Kongre; 12 akademisyenin moderatörlüğünde , 4 farklı salonda Ankara/Kızılcahamam-Eliz Otelde gerçekleştirilmiştir.

30 Nisan 2019 Salı günü; Gazi Üniversitesi kampüsünde Öğrenci ve Öğretmenlere Üniversite akademik birimlerinin tanıtım sunumu yapılmış olup ayrıca Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) tesislerinde öğrencilere uygulamalı eğitim verilerek tesisin tanıtımı yapılmıştır. Kongre sonrasında sunumu yapılan 81 bildiri kitaplaştırılarak dağıtılmıştır. "

Haber : Oktay ZERRİN- Bafra

YORUM EKLE