Yandex Metrika

Dershane ve SBS'ye Veda

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Başkent Öğretmenevi'nde televizyon-gazete Ankara temsilcileri ve eğitim muhabirleriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Dershane ve SBS'ye Veda
03 Temmuz 2013 Çarşamba 14:17

 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2013-2014 eğitim öğretim yılı itibariyle Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) kaldırılacağını açıkladı.

DERSHANELER ÖZEL EĞİTİM KURUMU OLACAK

Önümüzdeki yıldan itibaren SBS'nin yerine dönem içi yapılan yazılı sınavların merkezi bir sistemde gerçekleştirileceğini belirten Avcı, "Dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi çalışmaları devam ediyor. Yasal alt yapı çalışmaları sürüyor. Önümüzdeki ders yılından itibaren yürürlüğe girecek şekilde hazırladık. Amacımız nitelikli kuruluşların özel eğitim kurumlarına dönüşmesinin önünü açmak. Çocukların dershaneye ihtiyaç duymayacak şekilde eğitim sistemini ayarlamak." diye konuştu. Avcı, dershaneye kayıt konusunda velilerin çok acele etmemesi gerektiğini hatırlattı.

SBS KALKACAK MI SORUSU

Bir gazetecinin, "SBS kalkacak mı? Dersanelerle ilgili son durum nedir?" şeklindeki sorusuna Bakan Avcı şu cevabı verdi;

"Çocuklarımızın 4 yıllık eğitiminin bir sınava tabi tutulmasının psikolojik bir yük olduğunu biliyoruz. Bunu çözmek için belli bir mesafeye geldik. Tek bir sınav olmayacak bütün Anadolu liseleri için tek sınav olmayacak. Kapısında yığılmalar olabilecek olan okullar için ise ayrı bir sınav, küçük ölçekli bir sınav olacak. Bu tür okullara 50 bin kontenjan oluyor. 100-120 bin kişinin katıldığı ayrı bir sınav olacak. Çağ nüfusunun genel değerlendirmesini SBS ile yapılan değerlendirmeye sene içinde yapılan sınavlara bir çeki düzen getirerek yapacağız. Matematik, tarih, fen bilgisinden sene için yazılı yoklama yapılıyor. Bu sınav sonuçlarının, çocukların gerçekten sınıfta gördükleri derslerden sınavlardaki başarıları değerlendirilecek.

Dersanelerde kazandırılan test becerileri yerine o yarıyılda o dersten ne öğrendiklerini ne beceriler kazandıklarını ölçen sene içi yazılılarını kullanılabilir hale getireceğiz. Çocukların okul başarısını ölçebiliyor muyuz. Geçmiş yıllarda araştırmalarımızda okullarda yapılan sınavlara ilişkin değerlendirme sağlıklı olmuyor. Okullararası değerlendirme birbirini tutmuyor. Öğretmenlerimiz not verirken bazılarına cömert, bazılarına tutumlu davranıyor. Bu yüzden o notların daha sonra kullanılamadığını gördük. Bu nedenle matematik, Türkçe, fen bilgisi gibi derslerden birer tanesini merkezden yapacağız. Bakanlık olarak biz yapacağız bu sınavları. Hazırlanışı, uygulanışı ve değerlendirilmesini biz üstenelim, böylece standart daha adil bir genel not havuzu oluşsun. Türkiye genelinde öğrencilerinde notlarında bir standart oluşacak. Gelecek yıldan itibaren bu uygulama sisteme girecek."

Dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi çalışmalarının devam ettiğini belirten Avcı, "Yasal alt yapı çalışmaları sürüyor önümüzdeki ders yılından itibaren yürürlüğe girecek şekilde hazırladık. Amacımız nitelikli kuruluşların, özel eğitim kurumlarına dönüşmesinin önünü açmak. Çocukların dershaneye ihtiyaç duymayacak şekilde eğitim sistemini ayarlamak. Velilerimiz çocuklarını dershanelere kayıt ederken acele etmesinler." diye konuştu.

10 MİLYON 600 BİN TABLET DAĞITILACAK

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Fatih Projesi kapsamında 10 milyon 600 bin tabletin bu ay içinde ihaleyle alınarak öğretmen ve öğrencilere dağıtılacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Başkent Öğretmenevi'nde televizyon-gazete Ankara temsilcileri ve eğitim muhabirleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıya ayrıca MEB Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Bakanlık Müsteşarı Yusuf Tekin ve Talim Terbiye Kurulu Başkanı katıldı.

2012-2013 eğitim öğretim dönemi ile bir değerlendirme ve bundan sonraki dönem ile ilgili bir görüş alışverişinde bulunmak amacıyla bir araya geldiklerini belirten Avcı, “Geçen yıl gerçekleştirilen zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması 4+4+4 sonrası MEB olarak önemli ve kritik bir yıldı. Eğitimin bütün bileşenlerini bir şekilde etkileyecek köklü bir düzenleme yapıldı. Öğretmen, yönetici ve bakanlık çalışanlarımızın gayretleri sayesinde bu yıl başarılı bir eğitim öğretim dönemi geçirildi. Fedakarane çalışmalar sayesinde nispeten sorunsuz başladık döneme. Büyük bir dönüşümü sancısız bir biçimde hayata geçirme imkânı bulduk.” diye konuştu.

KÖKLÜ DEĞİŞİMDE SORUNLAR YAŞANIYOR

Böylesine büyük ve köklü bir değişiminde eğitim sisteminde bazı sorunlar yaşandığını belirten Avcı, “Gerek öğrenci uyumu gerek velilerin sisteme adaptasyonu gerek okulların kısa bir süre içinde karşı karşıya kaldığı talep baskısı sorunları oldu ama öğretmen ve idarecilerin öz verili çalışması ile bunlar peyderpey çözüldü. Önümüzdeki yıl 2013-2014 eğitim öğretim yılı ve sonrası bu düzenleme olumlu sonuçlarını daha fazla vermeye başlayacak. bu alanda da tüm süreçleri geriye doğru elden geçiriyoruz." dedi.
2013-2014 eğitim öğretim döneminin çok daha başarılı verimli bir yıl olacağına inandığını belirten Avcı, “Tüm öğretmen ve öğrencilerimize iyi bir yaz tatili diliyorum. Geçen yıldan onlara bir borcumuz vardı. Onlara bu yıl huzurlu bir tatil diliyoruz. Hizmet içi eğitimler devam ediyor hem onlar devam edecek hem de öğretmenlerin tatili çok fazla boğmayacağız.” diye konuştu.

"ÖNEMLİ PROJELER VAR"

Geçen yıl başlayan ve yürüyen önemli projeler olduğuna değinen Avcı, “Fatih Projesi'nde olumlu bir noktaya geldik. Kamuoyunda tablet ve etkileşimli tahta projesi gibi algılandı. Aslında bu proje aynı zamanda müfredatı eğitimin içeriğini bugünden ön göremeyeceğimiz biçimde dönüştürme potansiyeli taşıyor. Eğitim teknolojileri alanında dünyadaki sayılı projelerden. Kapsam, nicelik ve niteliksel vaatleri açısından önemli bir proje. Bu ay içinde açtığımız ihale ile 10 milyon 600 bin tablet bilgisayar alınarak öğretmen ve öğrencilere dağıtılacak. 24 Haziran'da ihale süreci başladı. 11 firma müracaat etti, 9 firmanın teklifi kabul edildi. Değerlendirmeler yapılıyor. Teknik turlar başlayacak. Bunların hepsi şeffaf olarak yürüyor. Bunun ardından bakanlıklar temsilcileri ile teknik şartnameye son teklif verilerek fiyatlar alınacak. Diğer ihale 17 Haziran'da yapılan alt yapı ihalesi. Buna 14 firma katıldı, 13’ü geçerli teklif verdi. Bu ihaleyi de bakanlığımızın hazırladığı talep doğrultusunda Ulaştırma Bakanlığımız yürütüyor.” açıklamasında bulundu.
Öğretmen istihdam projeksiyonu projesi ile 2023 yılına kadar hangi alanda ne kadar öğretmene ihtiyaç olacağının tespit edilebileceğini belirten Avcı, “Nimet Baş döneminde başlayan ve Ömer Dinçer döneminde sürdürülen proje benim dönemimde bitti. Öğretmenlerimizi hangi niteliklere kavuşması gerektiği konusunda hazırlanan bir strateji raporu var. Bununla birlikte eğitimde kalite çerçevesi projesini de sizinle paylaşacağız.” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.