Alexa

Öğrenci Andı Geri Gelsin

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, toplumun kahır ekseriyetinin talebine kulak verilmesini ve yeniden ÖĞRENCİ ANDI’nın öğrencilere armağan edilmesini istedi.

Öğrenci Andı Geri Gelsin

Genel Başkan Talip Geylan, Öğrenci Andının yeniden okullarda okutulmasını talep etti. Geylan,“Etnik ayrılıkçıların ve milli varlığımızla sorunlu marjinallerin kuru gürültüsüne değil, toplumun kahır ekseriyetinin talebine kulak vermesini ve yeniden ÖĞRENCİ ANDI’nı çocuklarımıza armağan etmesini istiyoruz” dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Şu gerçeği görelim: 15 Temmuz gecesi, cesaret timsali yiğitlerimizi tankların ve mermilerin önünde şaha kaldıran şuur, daha yedi yaşında “Varlığım Türk varlığına armağan olsun” diye hücrelerine işlemiş olan hissiyattır.

Atatürk ‘Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir’ demişti. Hal böyleyken, Türk milli kimliğini ‘36 etnik gruptan’ birisi olarak kabul eden kafaya hastalıklıdır ya da ihanet çukurundadır. Bu vatan toprağında-ortak yaşama ülküsüyle-tüm renklerimizle biz Türk Milletiyiz!

@tcmeb ve @ziyaselcuk’a çağrıda bulunuyor; etnik ayrılıkçıların ve milli varlığımızla sorunlu marjinallerin kuru gürültüsüne değil, toplumun kahır ekseriyetinin talebine kulak vermesini ve yeniden ÖĞRENCİ ANDI’nı çocuklarımıza armağan etmesini istiyoruz.

NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!”


Resmi Gazete'de yayımlanan 28789 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı'nın İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği'nde, "27/8/2003 tarihli ve25212 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 12'nci maddesi yürürlükten kaldırılmıştı.

Öğrenci Andı yeniden okutulmalıdır.

"Öğrenci Andı 2013 yılında kaldırılmıştı. Biz o dönemde Öğrenci Andında yer alan Türklük kavramının, Anayasa’da tanımlanan Türklük kavramı olduğunu, “Ne Mutlu Türküm Diyene” ifadesinin bir ırka mensubiyet anlamına gelmediğini, milli kimlik ifadesi olduğunu, Öğrenci Andının milletimizi birleştiren, bütünleştiren en önemli unsurlarından biri olduğunu dile getirmiştik." ifadelerini kullanan Geylan; 15 Temmuz felaketindeki birlik beraberliği işaret ederek şöyle konuştu; "Milletimizin en çok ihtiyaç duyduğu şey milli birlik ve beraberliktir. Milli birlik ve beraberlik ruhunun toplumun tüm kesimlerine sirayet etmesi sayesinde 15 Temmuz hain darbe girişimi başarıyla geri püskürtülmüştür. Bu minvalde tek bir millet olma şuurunun küçük yaşta çocuklarımıza kazandırılması gerekmektedir. Öğrenci Andı da bu ruhun kazandırılmasının mihenk taşıdır. Andımız, içeriği ve verdiği duygu bakımından bu amaca hizmet ediyordu. Dolayısıyla Öğrenci Andı 17 Eylül Pazartesi gününden itibaren ve devam eden süreçte okullarımızda yeniden okutulmalıdır." dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 12:12
YORUM EKLE