Yandex Metrika

'öğrencilerin can güvenliğini sağlayın'

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği (KTYG), Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanlığı’na 160 devlet ve vakıf üniversitelerine kayıt olan öğrencilerin can güvenliklerinin sağlanması görevini hatırlattı.

'öğrencilerin can güvenliğini sağlayın'
30 Kasım 2014 Pazar 18:03

 Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği (KTYG), Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanlığı’na 160 devlet ve vakıf üniversitelerine kayıt olan öğrencilerin can güvenliklerinin sağlanması görevini hatırlattı.   

Derneğin tarama usulü ile yaptığı araştırmalarda, yaklaşık 100-200 arasında üniversite öğrencisinin yaya, yolcu veya sürücü olarak trafik kazasında hayatını kaybettiği belirlendi.

KTYG Genel Başkan Yardımcısı Abidin Memili imzasıyla üniversite gençlerinin ölmemesi için YÖK’e gönderilen uyarı yazısında, "160 adet devlet ve vakıf üniversitelerinize kayıt olan öğrencilerin can güvenliklerinin sağlanması, gezi, görev veya araştırma gibi toplu öğrenci yolculuklarının mutlaka sizlerin resmi birimleriniz tarafından yürütülmesi ve güvenliklerinin teminat altına alınması hukuken şart ve asli bir görevdir. Çünkü kurumsal anlamda ilk görev size kayıt olan öğrencilerin yaşama hakkının sağlanmasıdır." ifadeleri yer aldı.

'TRAFİK KAZALARINDA ÖLEN 10 BİN KİŞİNİN DÖRTTE BİRİ 0-14 YAŞ GRUBU ÇOCUKLAR'

Türkiye'de çok az bir yanılma payı ile olay yeri sonrası dahil, trafik kazalarında yaklaşık 10 bin kişinin öldüğüne dikkat çeken Abidin Memili, bunların dörtte birini 0-14 yaş grubu çocukların oluşturduğunu kaydetti. Memili, "Yine TÜİK verileri dikkate alındığında daha çok 18-25 yaş grubunda ölümlerin olduğu da görülmektedir. Ayrıca Türkiye'de 160 üniversiteden kaç öğrencinin trafik kazalarında öldüğü konusunda yapılan bir istatistik olmamasına rağmen, bizim tarama usulü ile yaptığımız araştırmalarda yaklaşık 100-200 arasında üniversite öğrencisinin yaya, yolcu veya sürücü olarak trafik kazasında öldüğü kanaatindeyiz. Bilhassa öğrenci servisleri, öğrencilerin tatil için veya gezi için tuttukları özel minibüs veya otobüslerin çokça kaza yaparak toplu olarak üniversite öğrencilerinin öldüğü görülmektedir. Geçmişte Niğde, yakınlarda ise Kayseri ve Afyonda meydana gelen öğrenci gezi otobüsleri veya minibüslerinin devrildiği veya yoldan çıktığı veya çarpıştığı ve çokça üniversite öğrencisinin öldüğü görülmektedir." hatırlatmasında bulundu.

'ÖĞRENCİLERİN SAĞ SALİM GERİ DÖNÜŞLERİNİN SAĞLANMASI ÜNİVERSİTELERİNİZİN ASLİ GÖREVİDİR'

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 4 ve 7. maddelerinde sağlıklı, kalkınmış bir ülke için eğitimin önemine vurgu yapıldığı ve bunun da altyapısının YÖK Başkanlığı’na kayıt öğrenciler olduğuna işaret eden Memili, şöyle devam etti: "Ancak bu öğrencilerin can güvenliklerinin korunması birinci derecede size aittir. Yani üniversitelerinin, fakülteleriniz ve meslek yüksek okullarında okuyan öğrencilerin her türlü gezi, görev, araştırma için yurt içinde araç kiralanması mevzuatı, öğrencilerin sigorta ettirilmesi, onların can güvenliklerini koruyacak firmalardan güvence alınması, araçların yaşı, sigortaları, fenni muayeneleri, şoförlerin mesleki yeterlilik belgeleri ve çift şoför tutulması, aracın çalışma ruhsatları veya Ulaştırma Bakanlığından alınmış yetki belgeleri gibi hususların fakülteleriniz ve meslek yüksek okullarının ilgili birimlerince yapılması, denetlenmesi ve öğrencilerin sağ salim geri dönüşlerinin sağlanması üniversitelerinizin asli görevidir."

'ÜNİVERSİTELER CENAZE NAMAZI KILIYOR'

Memili, uygulamada ise böyle gezi, görev veya araştırmalar için öğrenciler tarafından ucuz organizasyonlar yapılarak sonucu çoğunlukla belli toplu ölümler olduğu ve üniversitelerin cenaze namazı kıldığını dile getirdi.

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği (KTYG) Genel Başkan Yardımcısı Abidin Memili, YÖK Başkanlığı’ndan taleplerini ise şöyle sıraladı: "160 adet devlet ve vakıf üniversitelerinize kayıt olan öğrencilerin can güvenliklerinin sağlanması, gezi, görev veya araştırma gibi toplu öğrenci yolculuklarının mutlaka sizlerin resmi birimleriniz tarafından yürütülmesi ve güvenliklerinin teminat altına alınması hukuken şart ve asli bir görevdir. Çünkü kurumsal anlamda ilk görev size kayıt olan öğrencilerin yaşama hakkının sağlanmasıdır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.