Alexa

Türk Eğitim Sen'den 25 Bin Öğretmen Ataması Hakkında Açıklama

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk, Şubat’ta yapılacak öğretmen atama sayısının 25 bin olarak belirlenmesi hakkında açıklama yaptı.

Türk Eğitim Sen'den 25 Bin Öğretmen Ataması Hakkında Açıklama

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk, Şubat’ta yapılacak öğretmen atama sayısının 25 bin olarak belirlenmesi hakkında yaptığı açıklamada, Şubat’ta 20 bin atamaya ek olarak 10 bin atama daha yapılması konusunda umutlandığını ifade etti. İsmail Koncuk, “Beklentimiz karşılanmadı, böyle olmamalıydı, en az 30 bin atama çıkmalıydı diyebiliriz, ancak zaman zaman eleştirdiğimiz Sayın İsmet Yılmaz'ın artış konusundaki gayretini görmezden gelemeyiz” dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a gayretleri nedeniyle teşekkür eden Genel Başkan Koncuk, "Sayın Yılmaz’dan Ağustos ayında 40 bin atama daha yapılması için de gayret beklediğini dile getirdi.

Beklentimiz karşılanmadı

Şubat atamalarında mülakatın daha adil yapılacağı, verilecek puanların KPSS'de alınan puandan daha düşük ve KPSS'de alınandan daha yüksek verilmemesi konusunda gereken açıklamanın da yapılmasını beklediklerini belirten Koncuk, “Aslında Şubatta 30 bin öğretmen ataması bekliyordum. Bizim de sürekli desteklediğimiz, ataması yapılmayan öğretmenlerin aylardır dile getirdiği 20+10 bin atama talebi yerine gelecek diye umutlanmıştım. Sayın İsmet Yılmaz'ın Maliye Bakanlığı'nı ikna etmeye çalıştığını biliyordum. Sonunda 10 bin yerine 5 bin atama, toplamda 25 bin atama yapılacağı açıklandı. Beklentimiz karşılanmadı, böyle olmamalıydı, en az 30 bin atama çıkmalıydı diyebiliriz, ancak zaman zaman eleştirdiğimiz Sayın Yılmaz'ın artış konusundaki gayretini görmezden gelemeyiz. Sayın Yılmaz bu defa, artışı istemiş, ancak, anlaşılan maliyenin inadını bu kadar kırabilmiştir. 10 bin artış olmasa da, 5 bin artıştaki gayreti için Sayın Yılmaz'a teşekkür ediyor, Ağustos ayında bir 40 bin atama daha yapılması için Milli Eğitim Bakanı olarak gayretini bekliyoruz." diyerek,

Şubat'ta yapılacak mülakatın daha adil yapılacağı, verilecek puanların KPSS'de alınan puandan daha düşük ve KPSS'de alınandan daha yüksek verilmemesi konusunda gereken açıklamanın da yapılmasını, alınterinin heba edilmemesi konusunda hassasiyet beklediklerini ifade etti.

5 bin atananın 20 binden ayrılması teknik ve hukuki olarak sıkıntılıdır.

Yapılacak 25 bin atamanın tüm ataması yapılmayan öğretmenlere eşit olarak dağıtılması, yeni tartışma ve problemler yaratacak uygulamalardan da kaçınılmasının şart olduğunu dile getiren İsmail Koncuk, "Bu konuda da MEB açıklama yaparak, kafa karışıklığına ve tartışmaya son vermelidir. Sayın Yılmaz bir TV'de ücretli öğretmenlerin KPSS puanına bakılmaksızın mülakata alınacağını daha önce açıklamıştı, ancak Sayın Bakan aynı TV'de atamaların KPSS puan üstünlüğüne göre olacağını da söylemişti. O halde, Bakan o sözünde durursa ücretli öğretmen için bir avantaj olmayacaktır. Neden, çünkü Sayın Yılmaz'ın açıklamasına göre atama KPSS puan üstünlüğüne göre olacaktır, dolayısıyla düşük puanlı olanların mülakata alınmasının hiç bir anlamı olmayacaktır. Ancak 5 bin atama 20 binden ayrılarak sadece ücretli öğretmenler için yapılır mı, bilinmez. 5 bin atananın 20 binden ayrılması teknik ve hukuki olarak sıkıntılıdır. Bu durumda belli süre ücretli çalışmış olanların 20 bin için başvuru yapması mümkün olmayabilir. Yani, böyle bir uygulama her halükarda sıkıntılıdır. Düşünülmeden yapılmış bir açıklama olarak görüyorum. Doğru yöntem ise, her zaman olduğu gibi tüm ataması yapılmayan öğretmenlere eşit muamele etmek, zaten sıkıntılı olan öğretmen atama konusunda yeni tartışma alanları yaratmamaktır. Bizden uyarması.” şeklinde konuşmasını tamamladı.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE