Yandex Metrika

"Üniversiteye girişte ABD Modeli"

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışından itibâren, ilki, 4 Mayıs 1920'de Rıza Nur'la başlayan Millî Eğitim Bakanı sayımız bugün yetmiş altıya ulaşmıştır.

09 Haziran 2014 Pazartesi 11:18

 İnsanın; beşerî hukuk ve dînî bakımlardan sâhip olduğu temel hakları vardır. Beşerî hukuk açısından olan hakları, zâten her devletin anayasasında ve kanunlarında mevcuttur.

Dinimizde de, "Zarûriyyâtı-ı diniye" denilen; "canın, neslin, malın, aklın ve dinin korunması" ndan ibâret olan beş hususu da, yine devlet korumak mecbûriyetindedir.

O hâlde; başta yaşama yâni hayat hakkı olmak üzere, adâlet, öğrenme ve öğretme gibi doğuştan sâhip olmamız gereken insânî haklarımız vardır.

Öğrenme hakkı, bu haklar içersinde zikredilmese de, bize, bütün bu haklarımızın müdafaasında yol gösteren çok mühim bir haktır.

Bu hakkın 'sistemleşmesi', devletin en tabiî, mecbûrî ve mutlak surette başarması gereken bir 'vazîfe'dir. Kendi insanını yetiştiremeyen, fikrî ve bedenî bakımdan olgunlaştıramayan devletin varlığı, elbette ki, tartışılır bir hâl alabilir.

Bu husus, Anayasamızın 27. Maddesi'nde şöyle ifade bulur: "Herkes, bilim ve sanatı serbestçe öğrenme ve öğretme , açıklama, yayma ve bu alanlarda her türlü araştırma hakkına sahiptir."

O hâlde; maarifimizin hem 'tâlim' ve hem de 'terbiye' bakımından hangi mertebede bulunduğunu bilmek veya tartışmak hakkımız, elbette ki, vardır.

İlmî ve ahlâkî durumumuz hangi safhadadır? Dünyanın neresindedir? Bilmeliyiz!

Yazıma, bir gazete haberiyle başlayacağım. Başlık şöyle: "Üniversiteye girişte ABD Modeli" YAZININDEVAMI

M.Halistin Kukulİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.