Alexa

Yurtsuz Üniversiteliler...

Aileler Üniversiteyi kazanan çocuklarını kocaman şehirlerde yalnız bırakmak istemiyor. Çocuklarına ev açarak kol kol gezen tehlikelerin kollarına  Hünüz 18 yaşındaki çocuklarını bırakmak istemiyor.

Yurtsuz Üniversiteliler...
Lise bitti. Üniversite kazanıldı. Üniversite kayıtları tamamlandı. Devlet yurtlarına yerleştirme sonuçlarıda açıklandı, ya açıkta kalanlar.

Türkiye’de yaklaşık 200 üniversite var. Toplam öğrenci sayısı ise 6 milyon 700…

592 Devlet yurdu var. 451 bin öğrenci Devlet yurtlarında kalıyor. Bu dönem için  800 bin öğrenciyi daha eklemeyi unutmayın.

Açıkta kalan öğrenciler ne yapacak?

Büyük bir sorun bu!

Geçmişte öğrenci yurdu açıklarını Fethullah Gülen Cemati “FETO” kapatıyordu. Bol miktarda yurdlar açarak "abilerr" ve "ablalar"ın yetişmesine katkı sağlıyordu. 15 Temmuz sonrasında Fethullah Gülen FETO yapılanmasına ait olduğu gerekçesiyle 821 yurt kapatıldı.

Sonuç : 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında şapka düştü kel görüldü. FETÖ’ye ait ne kadar yurd varsa kapatıldı. Bu yurdlarda kalan öğrencilerin büyük kısmı da fişlendi.

Teorik olarak Devlet:  “Ben öğrencilerimi kimseye muhtaç etmem boşalan yurd açığını ben kapatırım” diyor. Pratik olarak: Devlet yurtlar konusunda yetersiz kalıyor ve uzak diyarlardan gelen öğrenciler yatacak yer bulamıyor.

Tabiat boşluğu sevmez. 

Devlet bu problemi halletmedikçe öğrenciler, bir başka su altından gemilerini yürütenlerin, bir başka terör  adakların veya bir başka sinsi cemaatlerin tezgahına düşecektir.

Öğrenci velileri endişelidir. 

Veliler, çocuklarını kimseye teslim etmek istemiyor. Yakın tarihte cereyan eden olaylar  milletimizin gözünü çok daha fazla açmış durumdadır.

Vatandaş sadece devletine güvenmek istiyor...
 
En fazla öğrencinin bunduğu şehir İstanbul’dur. Bu kalabalık şehirde1 milyon 252 bin 911 öğrenci üniversitelerde öğrenim görüyor.

İstanbul'da sadece 24 bin 500 öğrenciye yurt imkânı veriliyor. Böylece, Türkiye genelinde her 13 öğrenciye bir yurt yatağı düşerken İstanbul'da  her 51 öğrenciye bir yurt yatağı düşüyor. Özel üniversite yurtları zaten el yakıyor.

Aileler Üniversiteyi kazanan çocuklarını kocaman şehirlerde yalnız bırakmak istemiyor. Çocuklarına ev açarak kol kol gezen tehlikelerin kollarına  Hünüz 18 yaşındaki çocuklarını bırakmak istemiyor. Ne olduğunu bilmedikleri yurtlara teslim ettikleri çocukların akibetleri korkutuyor aileleri.Kıt-kanaat çocuklarını okutmak isteyen aileler çok yüksek maliyeti olan çok özel yurtlarda kalmasını sağlayacak imkana sahip değildir.

Türkiye 15 Temmuz’un acı gerçeğini yaşadı. Bir zamanlar çok güvenilir olarak takdim edilen cemaat yurtlarına yerleştirilen ,abi ve ablaların inisiyatifine bırakılan çocuklarının bir zaman sonra örgüt mensubu olarak yargılanmalarını istemiyor.
“Sütten ağzı yananlar yoğurdu üfleyerek yer”

GARABEY
 

 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 20:21
YORUM EKLE