Alexa

“2014 YHT'nin rekor yılı olacak“

Bakan Elvan, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattının açılmasıyla 2014'te yolcu taşıma kapasitesinin 20 milyonu aşacağını belirtti.

 “2014 YHT'nin rekor yılı olacak“
banner327
 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Yüksek Hızlı Trenlerin (YHT), 2013 yılında yaklaşık 4,5 milyon yolcu taşıdığını, İstanbul-Ankara YHT hattının da açılmasıyla 2014'te bu rakam 20 milyonu aşacağını belirterek, "2014 YHT'nin rekor yılı olacak" dedi.

Bakan Elvan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, YHT'lerin hızlı, konforlu, ekonomik ve en güvenli ulaşım sistemlerinden biri olduğunu ifade etti. Türkiye'nin, 2009 yılında Ankara-Eskişehir hattı ile birlikte YHT ile tanıştığını hatırlatan Elvan, ardından kısa bir süre içerisinde Ankara-Konya, Eskişehir-Konya hatlarının da hizmete alınarak önemli bir başarıya imza atıldığını belirtti.

Yılların ihmalleri ile ülkenin sırtına yük olan demiryollarının, 11 yılda yapılan dev yatırımlarla ayağa kaldırıldığını belirten Elvan, bugün Türkiye'nin dünyada 8'inci, Avrupa'da 6'ıncı yüksek hızlı tren işletmesi yapan ülke olduğunu vurguladı.

Bakan Elvan, Türkiye'de yapılan YHT hatları ile yetinilmediğini, yeni hatların yapımlarının da devam ettiğinin altını çizdi. Kısa vadede 15 ilin yüksek hızlı tren hatları ile birbirine bağlanacağını ifade eden Elvan, bu 15 şehrin nüfusunun Türkiye’nin nüfusunun yarısı olduğuna dikkati çekti. 

- "Ankara-İstanbul YHT hattının hizmete alınması için gün sayılıyor"

Ankara-İstanbul YHT hattının da 2014 yılı içerisinde hizmete alınacağını kaydeden Bakan Elvan, "Dünyanın gıpta ile izlediği Marmaray hizmete alındı, şimdi de Ankara-İstanbul YHT hattı hizmete alınmak için gün sayıyor. Daha sonra Ankara-İzmir, Ankara-Bursa, Ankara-Sivas-Erzincan hatları da sırası ile hizmete alınacak" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2014, 14:04
YORUM EKLE