Alexa

4 üründe rekor kırıldı...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, buğday, mısır, çeltik ve ayçiçeği üretiminde geçen yıl cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını bildirdi.

 4 üründe rekor kırıldı...
banner327
- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker,  "Geçen yıl buğday üretimi 22 milyon tona çıktı. Mısır üretimi yaklaşık 5,9 milyon tonu geçti. Çeltik 900 bin ton. Ayçiçeği üretimi de 1,5 milyon tona çıktı. Bu dört üründe de Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı" dedi.

Eker, düzenlediği basın toplantısında, Bakanlığının 2013 yılı faaliyetlerini değerlendirdi, 2014 hedeflerini açıkladı. 

Dünyadaki kırmızı et üretiminin yüzde 60’a yakınının domuzdan elde edildiğini belirten Eker, geçen yılki sığır eti üretiminin 64 milyon ton, kanatlı eti üretiminin ise 100 milyon ton olduğunu bildirdi. Dünyada 900 milyon insanın açlıkla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Eker, aslında herkese yetecek kadar gıdanın bulunduğuna dikkati çekti.

Geçen yıl dünya genelinde gıda fiyatlarında yüzde 4,4 düşüş görüldüğünü belirten Eker, 2013'te hububat ve şeker fiyatlarının azaldığını, yağ fiyatlarının ise biraz arttığını söyledi.

Türkiye'nin tarımsal hasılasının 62 milyar doları aştığına işaret eden Eker, Avrupa'nın en büyük tarım ülkesi haline geldiğini anımsattı. Türkiye'nin gıda maddeleri dış ticaretinin geçen yıl 5,2 milyar dolar fazla verdiğini bildiren Eker, Bakanlık olarak bu konuda TÜİK rakamlarını dikkate aldıklarını ifade etti.

Geçen yıl nakdi karşılıksız 9 milyar lira destek verdiklerini kaydeden Eker, 2013'ün Cumhuriyet tarihinin üretim rekorlarının kırıldığı yıl olduğunu vurguladı. Eker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçen yıl buğday üretimi 22 milyon tona çıktı. Mısır üretimi yaklaşık 5,9 milyon tonu geçti. Çeltik 900 bin ton. Ayçiçeği üretimi de 1,5 milyon tona çıktı. Bu dört üründe de Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Turunçgilde 3,7 milyon tona çıktı. Bu da yine kayıtlarda olan bir rakam değil. Türkiye'nin kivi üretimi 42 bin tona çıktı ve sayılı kivi üreticisi ülkeleri arasına girdi. Muz üretimi 215 bin tona çıktı. Bunlar hep Türkiye'nin içinde üretiliyor. Piyasada gördüğümüz iri muzlar ithal zannediliyor, onlar ithal değil. Burada üretiliyor."

Miras yoluyla tarımsal arazilerin sürekli bölünmesinin önemli bir sorun olduğunu, bu konuda önemli düzenlemeler yaptıklarını anlatan Eker, TBMM gündeminde olan düzenlemeyle Türkiye'nin temel sorunun çözüme ulaşacağını vurguladı. Türkiye'de 30 milyon parsel bulunduğunu, bunların toplulaştırılması gerektiğini belirten Eker, bu yıl sonunda toplam 6 milyon hektar arazinin toplulaştırılmış olacağını bildirdi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile geçen yıl yapılan protokol kapsamında aspir ve kanola üretileceğini ifade eden Eker, gebe düve ve küçükbaş ihracına başlandığını ve bunun devam edeceğini anlattı.

Geçen yıl AB ülkelerine süt ürünleri ihracatının başladığını belirten Eker, "Hayvansal ürün dış ticaretinde geçen yıl 1,3 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin rekoruna ulaştık" diye konuştu.

Eker, Türkiye denizlerindeki av baskısını azaltmak için başlattıkları balıkçılık teknelerine yönelik desteklerin bu yıl da devam edeceğini kaydetti.

Kırsal kalkınma kapsamında 2006'dan bu yana 1 milyar lira hibe desteğiyle 4 bin 733 tarıma dayalı sanayi tesisi kurdurduklarını belirten Eker, çiftçilerin makina ve ekipman projelerine 800 milyon liranın üzerinde destek sağladıklarını aktardı.

Güvenilir gıda konusunda önemli çalışmalara imza atıldığını da ifade eden Eker, kırmızı-kanatlı et karışımının yasaklandığını, ekmekteki kepek oranının yüzde 60 artırılıp tuz oranının yüzde 1,5 azaltıldığını, katkı maddelerinin yasaklandığını, 2013'te ayrıca gıda takviyelerine yönelik düzenlemenin yürürlüğe konulduğunu hatırlattı.

Bakanlığı tarafından 2002 yılında 39 bin gıda denetimi yapılırken geçen yıl bu rakamın 500 bine ulaştığını bildiren Eker, "Geçen yıl 177 parti ürün taklit ve tağşiş nedeniyle teşhir edildi, üreticileri cezalandırıldı" diye konuştu.

- "Ekmek israfının önlenmesi kampanyasında başarı"

Eker, ekmek israfının önlenmesine yönelik kampanyada önemli başarı elde ettiklerini, bu konuda yıllık değerlendirme için bu ay toplantı düzenleyeceklerini kaydetti.

Okul Sütü Programının bu yıl da devam edeceğini bildiren Eker, geçen yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tarımsal sulama merkezinin tamamlandığını, Ankara'da da bitkisel biyoteknoloji enstitüsü kurulduğunu belirtti. 

Milli Botanik Bahçesinin temelinin atıldığını hatırlatan Eker, 2013'te istihdam edilen 2 bin 500 personelle TARGEL'in 10 bin köyde çalışana ulaştığını bildirdi.
Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2014, 13:28
YORUM EKLE