Yandex Metrika

Asgari ücrette ilk toplantı...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında Bakan Çelik'in başkanlığında asgari ücret tespit komisyonunun ilk toplantısı başladı.

 Asgari ücrette ilk toplantı...
06 Aralık 2013 Cuma 13:17Toplantıya 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişi katıldı. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil etti.

Toplantı öncesi açılış konuşması yapan Bakan Çelik, 2014 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere toplandıklarını söyledi.

Çelik, asgari ücretin bir taban ücret olduğunu vurgulayarak, çalışanlara ödenebilecek ücretin komisyon tarafından belirlenen miktarın altında olamayacağını ortaya koyan bir sosyal koruma ücreti olduğunu ifade etti.

Belirlenen asgari ücret miktarının üzerinde bir ücretin ise işçi ve işverenin özgür iradesiyle her zaman mümkün olduğunu vurgulayan Çelik, "Asgari ücreti bir geçim ücreti olarak ele almak değil, asgari ücreti bir taban ücreti olarak değerlendirilmesi gerektiği inancındayız" dedi. 

Çelik, asgari ücretin toplu iş sözleşmeleri, genel ücret düzeyi, kayıt dışı istihdam gibi pek çok unsuru etkilediğini belirterek, şunları söyledi:

"Asgari ücretin belirlenmesinde ülkenin ekonomik durumu ile çalışanların geçim şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Hükümetimiz döneminde bu kriterlere azami düzeyde riayet edildiği görülmektedir. Emeklilerimizde ve diğer çalışanlarımızda olduğu gibi asgari ücretle çalışanlarımız da enflasyona ezdirilmemiştir. Hükümetimiz döneminde Aralık 2002'de 250 lira olan brüt asgari ücret yüzde 307'lik artışla bin 21 liraya ulaşmıştır. 184 lira olan net asgari ücret ise yüzde 336'lık artışla 803 liraya yükselmiştir. Aynı dönemde toplam enflasyondaki artışın yüzde 152 olduğu dikkate alındığında asgari ücrette bakışımızın anayasa çerçevesinde nasıl geliştiğini görmek mümkün."     

-"Dünya piyasalarındaki rekabet durumu"

Bakan Çelik, 2014 yılında uygulanacak asgari ücretin, Türkiye'nin ekonomik durumunun ve çalışanların geçim şartlarının göz önünde bulundurularak tespit edilmesinin son derece önemli olduğunun özellikle altını çizdi.

Bir taraftan çalışanların talepleri ve geçim şartlarının diğer tarafta da ekonominin genel gidişatı ile dünya piyasalarındaki rekabet durumunun mutlaka taraflarca ele alınacağına işaret eden Çelik, şunları kaydetti:

"Bir ay boyunca bu hususlar enine boyuna değerlendirildikten sonra bir orta yolda uzlaşmayı ben şahsen temenni ediyorum. İnşallah işçi, işveren ve hükümeti temsilen komisyonda bulunan üyeler, tüm bu gerçekler çerçevesinde bir noktada uzlaşırlar. Önceki yıllarda birlikte asgari ücret artışını uzlaşarak gerçekleştirdiğimiz dönemlerde oldu. Uzlaşamadığımız dönemler de oldu. Eminim bu 1 aylık sürede samimi olarak yapılacak değerlendirmeler neticesinde birlikte uzlaşı noktasına gelinmesi temennisinde bulunuyorum."

-"Bu ayrımın ortadan kaldırılması isabetli olacak"-

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da asgari ücretin emek sömürüsünü önlemek için etkin bir sosyal politika aracı olduğunu belirterek, "Ücret gerekirse her türlü sosyal koruma önlemleriyle desteklenmiş ve yaşam düzeyini sağlayan bir ücret olmalıdır" dedi.

Yıllık programda asgari ücretin 2014 yılı Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 oranında artırılmasının öngörüldüğünü anlatan Irgat, bunun kabul edilemez bir öngörü olduğunu ifade etti.

Bugün, net asgari ücretin günlük 26,79 lira olduğunu kaydeden Irgat, var olan asgari ücret dikkate alındığında, yıllık programda öngörülen yüzde 3 oranındaki artışın yüzde 4 veya 5 olmasının da bir anlam taşımadığını ifade etti. Irgat, "Asgari ücretin belirlenmesinde temel alınan esaslar arasında yer alan 'yaş' üzerinde durulması gerektiğine inanıyorum. Bilindiği üzere, asgari ücret işçilerin 16 yaşını doldurmuş olup olmadıklarına ayrı ayrı belirlenmektedir. Bu ayrımın ortadan kaldırılması isabetli olacaktır" diye konuştu. 

İşveren Heyeti Başkanı Metin Demir ise asgari ücretin brüt olarak artırılmasından ziyade asgari ücretin üzerindeki vergi ve sigorta prim yüklerinin azaltılması suretiyle çalışanın eline geçecek net ücrette ilave artışın sağlanması gerektiğini belirtti. 

Toplu iş sözleşmesi uygulayan işyerlerinde yasal asgari ücretin uygulanmaması gerektiğine dikkati çeken Demir, bu işyerlerindeki ücretlerin işçi ve işveren taraflarınca birlikte belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Demir, konunun yüksek cari açık yönünden öneminin gözetilmesi gerektiğini söyleyerek, kur baskısının asgari ücretin olumsuz etkilerinin eklenmemesi gerektiğine işaret etti. 

-Öngörü yüzde 3+3

2014 Yılı Programı'nda asgari ücrete yapılacak zamma ilişkin öngörüye yer verilmişti. Buna göre, asgari ücretin gelecek yılın ocak ve temmuz aylarında yüzde 3 artırılması planlanıyor.

Geçen yıl, asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 4,1, ikinci 6 ay içinse yüzde 4,4 artırılmıştır. Asgari ücrette 2013'teki artış ise yüzde 8,61 olmuştu.

-Mevcut asgari ücret 804 lira-

Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt bin 21 lira 50 kuruş, net 803 lira 68 kuruş olarak uygulanıyor.

16 yaşından küçükler için brüt 877 lira 50 kuruş net 700 lira 73 kuruş olan asgari ücret, kapıcılar için ise brüt bin 21 lira 50 kuruş, net 868 lira 27 kuruş düzeyinde bulunuyor.

Asgari ücretten 16 yaşından büyük işçiler için 217 lira 82 kuruş, 16 yaşından küçük işçiler için 176 lira 77 kuruş, kapıcılar için ise 153 lira 23 kuruş kesinti yapılıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 16 yaşından büyük işçiler için bin 190 lira 5 kuruş, 16 yaşından küçük işçiler için bin 22 lira 29 kuruş, kapıcılar içinse bin 190 lira 5 kuruşu buluyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.