Alexa
banner314

Babacan; Satmadığımız bir miktar kuruluş daha var

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Satmadığımız bir miktar kuruluş daha var" dedi

Babacan; Satmadığımız bir miktar kuruluş daha var
banner327
 Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, devletin son 10 yılda üretim, ticaret ve sanayinin önemli ölçüde dışına çıktığını belirterek, “Devlet artık, üretimin, sanayinin, ticaretin dışına çıkmış durumda önemli bir ölçüde. Bir miktar daha özelleştireceğimiz kuruluş var elimizde ancak, bunlar da kademe kademe belli bir program çerçevesinde gerçekleşiyor. İşte devletin, bir bakıma sistemin dışına kendini çekmesi de özellikle ticaret açısından girişimcilerimize geniş bir alan açmakta” dedi.

Babacan, Galata İş Melekleri Yatırımcı Buluşması Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, 2009 yılından bu yana, geçen dört yılık sürede fazlar değiştirerek devam eden bir kriz ortamında olunduğunu söyledi. Euro Bölgesi’nde birçok büyük bankanın ve ülkenin çöküşünün şimdilik önlendiğini dile getiren Babacan, “Kriz ortamındayız diye özellikle vurguluyorum çünkü, bazen büyük bankalarını ya da büyük ülkelerin çöküşü şimdi önlendiği, belki ertelendiği için pek de problemlerin derinliğinin farkında değiliz. Ancak, yapısal açıdan baktığımızda pek çok ülkeyle ilgili pek çok sorunlar halen çözülebilmiş değil” dedi.

“DEVLETİN GÖLGE ETMEDİĞİ BİR İŞ ORTAMI ARZU EDİYORUZ”

Babacan, Türkiye’de toplam vergi gelirleri ve devletin toplam harcamasının, milli gelirin yüzde 27’sini oluşturduğunu belirterek, “Bu OECD ortalamalarının oldukça altında bir oran. Yüzde 50’nin üzerinde olan çok sayıda gelişmiş ülke var. Yani devletin ağırlığı toplam ekonomide çok fazla. Biz şuna inanıyoruz: Eğer ekonomik aktiviteyi yapan, yatırımı yapan, parayı harcayan özel sektörse, o ekonomideki toplam verimliliği artırıyor. Devletin çok vergi toplayıp, çok harcama yaptığı ekonomilere baktığınızda, ciddi yapısal sorunlar görüyoruz o ülkelerde. Ve biz bunun böyle kalmasını arzu ediyoruz. Devletin kurallarını koyduğu, ancak gölge etmediği bir iş ortamı…” diye konuştu.

Odatv.com

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2013, 16:28
YORUM EKLE

banner307

banner325