Alexa

Bakanı Işık'tan TÜSİAD'a eleştiri...

Bakan Işık, "TÜSİAD Başkanı'nın gösterdiği tavır, Türkiye'deki bir paralel darbe girişimine destek tavrından başka bir şey değil" dedi.

 Bakanı Işık'tan TÜSİAD'a eleştiri...


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, AK Parti Bursa İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada. TÜSİAD'ın, tarihinde hiçbir zaman Türkiye'de demokrasiden yana olmadığını savundu. Işık, şunları söyledi: :

"Türkiye'de iktidarların demokratik yollardan seçilme sürecine ve demokratik yollardan değişme sürecine maalesef TÜSİAD, bugüne kadar güçlü destek hiç vermedi. Gazete ilanlarıyla hükümet değiştirildiği dönemleri biliyoruz. Darbe dönemlerinde nasıl darbecilere alkış tutulduğunu biliyoruz. Postmodern darbelerin TÜSİAD tarafından nasıl desteklendiğini biliyoruz. Bugün de maalesef TÜSİAD Başkanı'nın gösterdiği tavır, Türkiye'deki bir paralel darbe girişimine destek tavrından başka bir şey değil. Bunu söylerken de TÜSİAD'ın tüm üyelerini kastetmiyorum. Ülkenizde 4-5 yıldır bazı dosyalar bekletilir de seçime 3 ay kala hükümeti düşürmek için yargı, emniyet eliyle bir operasyon düzenlenirse buna ilk karşı çıkması gereken TÜSİAD olmalıydı."

Son günlerde döviz fiyatlarının arttığına işaret eden Işık, dövizin özellikle ABD kaynaklı dalgalanmayla yükseldiğinin belli olduğunu ancak bu çıkışı körükleyen bir sürece TÜSİAD'ın da destek verdiğini öne sürdü.

- "Herhalde o günleri özleyenler var"

Işık, Türkiye'deki KOBİ olarak adlandırılan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerinin, ülkenin ihracatı için dünyada gitmedik ülke bırakmadığını, "İstikrar sürsün, ben de üretim, ihracat yapayım" diye çok ciddi gayret gösterdiğini dile getirdi.

Yılmaz'ın, "Bu ortamda Türkiye'ye yatırımcı gelmez" iddiasına da değinen Işık, şunları kaydetti:

"Ne olacaktı? Bırakacaktık, bunlar seçime 3 ay kala o operasyonları yapacaktı, Türkiye'de hükümet düşecekti, siyasi istikrarsızlık olacaktı, faizler yükselecekti, yatırım, üretim ortamı azalacaktı. O zaman bundan kim kazançlı çıkardı? Türkiye'de para babalarının dışında buna kim 'Evet' diyebilir? Faiz lobisi dışında Türkiye'de buna kim 'Evet' diyebilir? Bu ülke yine faizcilerin cenneti haline mi gelsin? Bu ülkede üretim, yatırım yerine faiz mi insanların geçim kaynağı olsun? Bu dönemleri yaşamadık mı? Rahmetli Sakıp Sabancı'nın bir cümlesini hiç unutmuyorum, televizyonda izlemiştim; 'Holdingimin gelirinin yüzde 58'ini üretim dışı gelirden elde ediyorum. Bu beni utandırıyor' demişti. Yani faiz geliriydi Türkiye'de. Herhalde o günleri özleyenler var."
Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2014, 15:16
YORUM EKLE

banner325