Alexa

Beraat Albayrak'tan Dolara Karşı Önemli Bir Hamle Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Perşembe günü ABD,Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere 750-1,000 arasında yatırımcı ile telekonferans gerçekleştirecek.

Beraat Albayrak'tan Dolara Karşı Önemli Bir Hamle Geliyor

Bakan Berat Albayrak Perşembe günü küresel yatırımcılarla telekonferansta bir araya geliyor. Önemli gelişmelerin beklendiği telekonferans Perşembe günü gerçekleşecek. Telekonferansa 1000 üzeri yatırımcının katılacağı ifade ediliyor. Alınan bilgilere göre toplantıyı Citi, Deutsche Bank, DOME ve HSBC düzenleyecek.Telekonferans, Türkiye saatiyle 16.00'da, New York saatiyle 09.00'da yapılacak.

Beraat Albayrak'tan Dolar Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bankalarla birlikte kurdaki dalgalandırmanın en fazla etkilediği reel sektör firmalarının, KOBİ’ler dahil durumlarıyla ilgili aksiyon planı hazırladıklarını belirtmişti. Albayrak, twitter hesabında  şunları ifade etmişti.: "Bu geceden itibaren aksiyon planımızı uygulamaya başladık. Piyasaları rahatlatmak amaçlı olarak kurumlarımız gerekli adımları atacak. Mevduatlara el konulmayacak. Hesaplardaki dövizler TL’ye döndürülmeyecek. Ama bu yalanlarla sonuna kadar hukuki alanda mücadele edilecek. Bizim yeni ekonomi yaklaşımımızın en önemli ayağını bütçe disiplini oluşturuyor. Hedeflerimizi belirledik. Bütçe dışı giderler için taviz vermeyeceğimizi tüm kurum ve bakanlarımızla konuştuk. Bu hassasiyet için gerekirse hedeflenen göstergeler için Mali Kural uygulayacağız.”

Dolar Ne Kadar?

Dolar fiyatları gün içerisinde en düşük 6.4550 TL'yi gördü. Şu an itibariyle (14-08- 2108 saat 11:10 ) 6.54 TL'de hareket ediyor. Euro fiyatları ise 7.38 TL'de bulunuyor.
TL'DEKİ değer kaybını kontrol altına almak için BDDK ve TCMB başta olmak üzere arka arkaya birçok adım atıldı. Dolar kuru güne 6.55 TL seviyesinden başladı. Türk Lirası'nın dolar karşısında değer kazancı, yüzde 5 seviyesine yakın seyrediyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2018, 11:43
YORUM EKLE