Alexa

Borsa sert düştü...

Borsa İstanbul 100 endeksi, döviz kurlarındaki hızlı yükselişin negatif etkisi ile banka hisseleri öncülüğünde günü 1.937,98 puanlık düşüşle 65.429,29 puandan tamamladı.

 Borsa sert düştü...
banner327
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, döviz kurlarındaki hızlı yükselişin negatif etkisi ile banka hisseleri öncülüğünde günü 1.937,98 puanlık düşüşle 65.429,29 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri önceki kapanışa göre ortalama yüzde 2,88 oranında değer kaybederken toplam işlem hacmi 4 milyar lira oldu. Satışların yoğunlaştığı bankacılık endeksi yüzde 4,13, holding endeksi ise yüzde 2,95 oranında düşüş kaydetti.

Güne döviz piyasasında dolar ve avronun hızlı yükselişinin etkisiyle sert düşüşle başlayan Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksi gelen tepki alımlarıyla döviz piyasasından pozitif yönde ayrışmaya çalışsa da bunu sürdüremeyerek gördüğü en yüksek 67.333,66 puandan düşüşe geçti.

Döviz kurlarındaki sert yükselişlerin ve tarihi zirvelerin görülmesinin ardından Merkez Bankası'nın piyasaya doğrudan müdahale etmesi dolar ve avroda sınırlı düşüşe neden olurken, Borsa'da da alışların güçlenemediği görüldü.

TCMB'den yapılan açıklamada döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edildiği bildirildi. Kaynaklar müdahalenin gün boyunca 3 milyar doları aşmış olabileceğini belirtirken, TCMB'nin sitesinde yer alan bilgiye göre, gerçekleştirilen doğrudan döviz müdahalelerinin aynı gün kamuoyuna duyurulduğu, tutarların ise müdahalenin yapıldığı tarihten 15 işgünü sonra yayınlandığı ifade ediliyor.

Analistler, döviz kurlarındaki yüksek volatilitenin, son günlerde yükseliş eğiliminde olan Borsa İstanbul'da kar satışlarını da tetiklediğini belirterek, BIST 100 endeksinin önceki iki günlük kazançlarının tümünü geri verdiğini vurguluyor. Analistler, İkinci seansta ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin beklentiler paralelinde ya da daha zayıf gelmesi ile emtiaların ve gelişmiş ülke para birimlerinin dolar karşısında yükselişe geçmesine karşın TL'nin gelişmekte olan ülke para birimleri ile birlikte negatif ayrıştığına dikkati çekiyor.

Borsa İstanbul'un kapanışının ardından 2,30 seviyesini de aşan dolar/TL'nin seyrinin yarınki piyasaların yönü üzerinde ana belirleyici olacağını vurgulayan analistler, Merkez Bankası'nın müdahalelere yarın da devam edebileceğini tahmin ediyor.

-Dolar/TL 2,30'un üzerini gördü-

Güne hızlı yükselişle başlayan dolar/TL gün içinde tarihinin gördüğü en yüksek seviyeleri tazeleyerek rekoru 2,3029'a taşıdı.

Güne 2,2585 lira seviyesinden başlayan dolar, açılışın hemen ardından işlem hacminin düşük olduğu dakikalar içinde hızlı bir şekilde yükselişe geçerek 2,2907'yi gördü.  

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) salı günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında ek parasal sıkılaştırma (EPS) yapılan günlerde faizin yüzde 9 civarında oluşmasının sağlanacağı kararının piyasada yarattığı belirsizlik ve yurtiçi siyasi gündemde kalıcı bir sakinleşme yaşanmamasının etkisiyle döviz kurları rekorlarına devam etti.

Dün günü 2.2601 seviyesinden kapatan dolar/TL, bugün bankalararası piyasada güne 2,2585 seviyesinden başladı. Açılışın hemen ardından işlem hacminin düşük olduğu dakikalar içinde hızlı bir şekilde yükselişe geçerek 2,2907'yi gören dolar/TL, bu seviyeden gelen satışların güçlü olmamasının etkisiyle sınırlı bir gerilemeyle 2,2770 - 2,2850 bandında dengelenmeye çalıştı.

2,27 seviyesinin altına düşmeyen ve gelen yüksek hacimli alışların etkisiyle bankalararası piyasada tekrar hızlı bir şekilde yükselişe geçen dolar/TL 2,2975'ye kadar çıktı.

Doların, 2,2975 lira seviyesini görülmesinin ardından TCMB, döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale ettiğini duyurdu. Müdahalenin ardından doların, sabahki anlık yükselişin tersi bir hareketle 2,2975'ten 2,2617'ye kadar gerilediği görüldü.

Müdahaleyle birlikte 2,2673 - 2,2793 bandında hareket eden dolar/TL, Merkez Bankası'nın 16:30'da 200 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açmasının ardından tekrar yükselişe geçerek 2,29 seviyesini test etti.

Merkez Bankası kapanışa yakın tekrar doğrudan satım yönünde müdahale ederken, dolar/TL 2,2881'den 2,2757'ye gerilese de şu dakikalarda tarihi en yüksek seviyesi olan 2,3029'u gördükten sonra 2,2901 seviyelerinden işlem görüyor.

-Avro/TL-

Güne 3,0613 TL seviyesinden başladıktan sonra, dolar/TL'ye paralel olarak yükselişe geçen avro, 3,1343 TL'ye kadar yükseldi. Merkez Bankası'nın müdahalesiyle anlık sert düşüşün yaşandığı avro/TL 3,0847'ye kadar geriledi. 

Günün ikinci yarısında yükseliş eğilimini devam ettiren avro/TL'nin 3,09- 3,11 bandında hareket ettiği ve gün sonuna doğru tekrar yükselişe geçerek şu dakikalarda tarihi en yüksek seviyesi olan 3,1523'ü gördükten sonra 3,1395 seviyelerinden işlem görüyor.

Direk müdahalenin birkaç gün daha sürme olasılığının olduğunu belirten analistler, müdahalenin görece etkili olduğunu ancak ek parasal sıkılaştırma (EPS) günlerinin artırılmasın daha önemli olduğuna dikkati çekiyor.

Analistler, TCMB'nin haziran ayından bu yana yaklaşık 20 milyar dolara yakın döviz sattığını buna karşılık Eximbank reeskont kredilerinden 15 milyar dolar civarında rezerv biriktirildiğini ifade ediyor.

Bugün piyasada yaklaşık 3 milyar doların üzerinde doğrudan müdahale olduğu bilgisini veren analistler, Merkez Bankası'nın net döviz rezervlerinin yaklaşık 37 milyar dolar olduğunu, buna rezerve rezerv opsiyon mekanizması (ROM) ile tutulan dövizlerin de eklenmesiyle rezervin yaklaşık 65 milyar dolara yaklaştığını kaydediyor.
Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2014, 18:34
YORUM EKLE