Yandex Metrika

Çalışma yapılacak...

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Turhan, Asya Katılım Bankası'nın Gözaltı Pazarı'nda kalma süresine ilişkin, "O konu ile ilgili arkadaşlarımız öncelikle bir çalışma yapacak" dedi.

 Çalışma yapılacak...
26 Eylül 2014 Cuma 17:39

 Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, Asya Katılım Bankası'nın Gözaltı Pazarı'nda kalma süresine ilişkin, "O konu ile ilgili arkadaşlarımız öncelikle bir çalışma yapacak. Bu arada gözetim ve denetim birimimiz çalışıyor. Sermaye Piyasası Kurulumuza bu konuyu iletiyoruz. Onlar bu konu ile ilgili çalışıyor. Bu teknik incelemenin neticesinde oluşacak bir karardır" dedi.

Turhan, Borsa İstanbul Finans ve Teknoloji Yerleşkesi Temel Atma Töreni'nin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Borsa İstanbul'daki yeniliklere yönelik bir soru üzerine Turhan, seans salonunun yenileme çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Yeni yılda inşallah yeni seans salonumuzla açılış gongumuzu vuracağız" dedi. 

Yeni yapılacak A blok inşaatının altında 3 bin 200 metrekare veri merkezi olacağını ifade eden Turhan, "Bu veri merkezi hem mevcut veri merkezimizi yedekleyecek ikiz merkez olarak çalışacak hem de çok daha geniş bir saklama alanı oluşturacağı için yatırım kuruluşlarının, hatta başka borsaların bilgi işlem sistemlerini yerleştirebileceğiz. İstanbul'un Uluslararası Finans Merkezi olma yolunda çok daha önemli adımlardan biri atmış olacağız" diye konuştu.

Turhan, Asya Katılım Bankası'nın Gözaltı Pazarına alınması işinin teknik gerekliliklerle ve mevzuatın çizdiği çerçevede alınan kararlar olduğunu belirterek, "Biz halka açık, şeffaf, etkin, adil, dürüst, sadece ve sadece piyasa rasyonelitesi içinde çalışacak, piyasa rasyonelitesinin ekonomik amaçların dışında başka güdülerle çalışmayacak, bir piyasa oluşturmaya çalışıyoruz. Uluslararası kabul görmenin, akreditasyonunda da şartı budur" dedi.

Burada yapılan işlemlerin hepsinin piyasa mantığı içerisinde düzgün, şeffaf işlemler olursa kendilerini anlatabileceklerini ve kabul ettirebileceklerini aktaran Turhan, kendilerinin başka hiçbir önceliği, gündemi ve yol göstericilerinin olmadığını söyledi.

Aldıkları kararların tamamının bu istikamette ve bu düşüncede olduğuna dikkati çeken Turhan, bundan herkesin emin olmasını rica etti.

İbrahim Turhan, "Konu da hassas bir konu olduğu için, halka açık bir şirket ve bir banka. Daha önce de ifade ettiğim gibi ben bu konu ile ilgili sözlü açıklama yapmak istemiyorum. Yapacağımız duyuruları yazılı olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapıyoruz" dedi.

"Ne kadar süre ile Gözaltı Pazarı'nda duracak, yasal bir süre var mı?" şeklindeki soruya Turhan, "O konu ile ilgili arkadaşlarımız öncelikle bir çalışma yapacak. Kotasyon birimimiz. Bu kararı başlatan değerlendirme ilgili teknik birimlerden geliyor. Dolayısıyla bu onların bir çalışmasının neticesidir. Onlar bu konu ile ilgili bir çalışma yapacak. Bu arada gözetim ve denetim birimimiz çalışıyor. Sermaye Piyasası Kurulumuza bu konuyu iletiyoruz. Onlar bu konu ile ilgili çalışıyor. Bu teknik incelemenin neticesinde oluşacak bir karardır" cevabını verdi.

Bir hissenin Gözaltı Pazarına alınmasının küçük yatırımcılar açısından bir zararının olup olmayacağına yönelik soru üzerine Turhan, "Bizim uygulamalarımız küçük ya da büyük olsun yatırımcıların haklarını korumaya yöneliktir. Aldığımız kararların hepsinde yatırımcıların hakları gözetilecektir. Serbest piyasanın bütün kurumlarıyla, kurallarıyla ve iktisadi rasyonelite içerisinde çalışması önemlidir" değerlendirmesinde bulundu. 

 - "Pay senetlerinde halka arz açısından bu sene çok iyi geçmedi"

 Halka arzlara yönelik soruya Turhan, borçlanma araçlarının halka arzları açısından bakıldığında verimli bir sene geçirildiğini söyledi.

Turhan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu yeni bir piyasa ve gelişiyor. Borsa İstanbul finansal bir süpermarket gibi çalıştığı için sadece hisse senedi, pay senedi piyasamız yok, borçlanma araçları ve sukuk piyasamız da var. Orada da ihraçlar oluyor. Bunlar olumlu gelişmeler. Pay senetlerinde halka arz açısından bu sene çok iyi geçmedi. Yakın zamanda kamuoyuna yansıyan iki büyük şirketin adı var. Onlar gerçekleşirse bu istatistiği değiştirir. 

Bizim için önemli olan halka arzlarda sayı skorunu tutturmak değil, gerçekten halka arz edilen firmanın hem yatırımcısına hem de sermaye piyasasına anlamlı bir katkı yapmasını sağlamaktır. Küçük şirketler ya da yüksek büyüme potansiyeli olan şirketlerin halka arz edilmeyecek diye bir şey çıkarılmamalı. Ama onlar için ayrı pazarlarımız var. Gelişen işletmeler piyasası 17 Kasım'da Girişimcilik Haftası ile sunumunu yapacağımız özel pazarımız devreye girecek."

 
- "Nitelikli yatırımcılar pazarı kurmaya çalışıyoruz"

 Turhan, şimdi pay senedi için de nitelikli yatırımcıların yatırım yaptığı ve sadece nitelikli yatırımcılar arasında alım satım yapılabilecek özel bir pazarı kurma çalışmalarının bulunduğunu anlatarak, "O da bu halka arzlarla ilgili bize ivme kazandıracaktır" dedi.

Bu çalışmanın ne zaman hayata geçeceğine yönelik soruya Turhan, "SPK ile çalışmalarına yeni başladık. Önümüzdeki yılın başında hayata geçmiş olur" yanıtını verdi.  

Nitelikli yatırımcılar arasındaki işlemlere ilişkin Turhan, "Aslında toplu satışlar pazarımız var, büyük miktarda toplu satışlar piyasayı etkilememek için orada yapılıyor. Nitelikli yatırımcılar pazarıyla ilgili de etkin piyasa işleyişini olumsuz etkilemeyecek, risk ve getiri dengesini sağlıklı şekilde oturtacak şekilde o düzenlemeleri SPK ile istişare halinde birlikte belirleyeceğiz" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.