Alexa

Döviz Kurunu Bahane Eden Fırsatçılara Dikkat!

Yaşanan döviz kuru dalgalanmalarını bahane eden fırsatçıların kimisi; ürünlerini stokluyor, gramajları ile oynuyor, kimisi de etiketlere maliyetin üzerinde zam yaparak halkı kandırmaya çalışıyor.

Döviz Kurunu Bahane Eden Fırsatçılara Dikkat!

"Kur artışı ile yaşanan sahtekârlıkların ve fırsatçılığın İslam kültürüne kesinlikle uygun değil"

Yaşanan döviz kuru dalgalanmalarını bahane eden fırsatçıların oyunlarına dekkat çeken Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği (DERSİAD) Genel Başkanı Mustafa Çınar, Turkiye'yi yeniden kontrolu altina almak isteyen odakların yeni oyunlarından birisi olan kur artışı ile karşı karşıya olunduğunu belirtti.

Dış mihrakların ekmeğine yağ sürüyor

Çeşitli sahtekarlıklarla vatandaşın karşı karşıya olduğunu beirten Çınar; "Bu ekonomik savaşın içinde yapmamız gereken devletimizin her zaman olduğu gibi yanında olmaktır. Millet olarak bu odaklara gereken cevabı vermemiz için birbirimize kenetlenmemiz gerekiyor. Ancak bazı fırsatçılar maliyet üzerinde zam, gramaj düşürme ve stokçuluk gibi aldatmacalarla vatandaşı zor duruma düşürerek, dış mihrakların ekmeğine yağ sürüyor” dedi.

İslam kütürüne uygun değil

Yaşanan döviz kuru dalgalanmaları ile birçok markette, kasapta ve şarküteride; maliyetin üzerinde zam yapılarak, stokçuluk veya gramaj düşürme gibi çeşitli hilelere gidildiğini, Özellikle kuruyemiş, deterjan, çikolata gibi ürünlerde fiyatlar sabit tutulup gramajlar düşürülürken; et ürünlerinde ise stokçuluk sahtekârlığının görüldüğünü belirten Çınar, Kur artışı ile yaşanan sahtekârlıkların ve fırsatçılığın İslam kültürüne kesinlikle uygun olmadığını ifade etti.

Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği (DERSİAD) Genel Başkanı Mustafa Çınar açıklamasını şöyle sürdürdü:

Ağır cezalar ile önlem alınmalıdır

“Ülkemiz içten ve dıştan aldığı tehditler ile kötü günler yaşıyor. Kur artışlarını bahane ederek ticaret etiğine aykırı hareketler, bizimle ilgili planlar yapanların oyunlarina geldiğimizi gösterir. Yapılan yolsuzluklara karşı devletimiz ağır cezalar ile önlem almalı ki, halkımız bu girişimlerden zarar görmesin. DERSİAD olarak iş dünyasını bir ve birlikte olmaya davet ediyoruz. Ticarette yapılan her türlü usulsüzlükleri kınıyor, haksız zam yapan iş adamlarını helal ticaret yapmaya davet ediyoruz.” 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 01:47
YORUM EKLE