Alexa

DÖVİZE “HAYIR”, TL’YE “EVET”

MÜSİAD, tüm üyelerini TL kampanyasına destek olmaya çağırdı. MÜSİAD’ın Dövize “Hayır”, TL’ye “Evet” dediğini belirten Genel Başkan Olpak, "üyelerimiz ve vatandaşlarımızı da destek olmaya çağırıyoruz." dedi.

DÖVİZE “HAYIR”, TL’YE “EVET”
MÜSİAD, Genel Başkan Nail Olpak, dövizin bugünkü durumuna küresel dalgalanmaların yanı sıra belirgin bir manipülatif hareketin de sebep olduğunu ve bu durumdan TL’nin kazanacağı değer ile çıkılacağının altını çizdi.

Nail Olpak, alınması gereken ekonomik tedbirlerle ilgili de önerilerde bulundu.

Kısa ve orta vadede atılacak adımları iyi planlayarak, gerekenleri hızla yapmanın ve kamuoyuna iyi anlatmanın önemli olduğuna işaret eden Olpak;Dövizde yaşanan dalgalanmaların sadece küresel kaynaklı olmadığını belirterek: "Ancak ülkemizin mali altyapısından da kaynaklanmadığı açıkça ortadadır. Manipülatif bir hareketle karşı karşıyayız. Bu manipülasyona neden olanlara yaptırım uygulanması ve yurt içinde TL’ye değer kaybettirmeyi hedefleyen manipülasyon yapanların ellerinden de bu fırsatı almamız gerekiyor." dedi.

 Olpak, hem iş dünyasının hem de yetkililerin kısa vadede ülke ekonomisi yararına alması gereken ekonomik tedbirleri ve önerileri de şöyle sıraladı;

"Tasarruflarımızı TL ile yapalım"

“Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği, Sayın Başbakanımızın gerekli tedbirleri almak için çalışmalar yürüttüğü ve halkımızın da destek verdiği “Dövizini Bozdur, Tasarrufunu TL ile yap" çağrısı özellikle bu dönemde sahip çıkmamız gereken bir davranıştır. MÜSİAD olarak bu çağrıyı destekliyor,

 Üyelerimiz ve vatandaşlarımızı da destek olmaya çağırıyoruz.

-Bunu öncelikle yapması gerekenlerin başında kamu kurum ve kuruluşları gelmektedir.

-Firmalara her zamanki tavsiyemiz olan "Hangi para biriminden gelirin varsa, o para biriminden borçlan" çağrımızı yineliyoruz.

"Yurtiçindeki döviz manipülasyonuna engel olalım"

-Yurt içinde Döviz manipülasyonu yapanlar varsa, BDDK, Merkez Bankası ve yetkili kurumlar bunu tespit edebilecek ve gerekeni yapabilecek altyapı ve yetkiye sahiptir. Gereken yapılmalıdır.

-Döviz/TL parite değişiminin bir ayağı da TL'dir. O halde, manipülasyona fırsat sağlayabilecek bir TL imkânı oluşturulmamalıdır.
"Döviz/Faiz kıskacında kamu tarafında yapılabilecekler"

-Döviz/Faiz etkileşiminde birçok parametre vardır. Bu noktada destek sağlanabilecek alanlardan birisi de, gerekli düzenlemeleri yaparak kamu kurum ve kuruluşlarının banka mevduatları yoluyla yapılabilecek olanıdır.

-Kamu kurumları, özellikle bu dönemde, önceliği kamu bankalarına vererek mevduatlarına yüksek faiz elde etme yarışını bırakmalıdır. Bu mevduata, enflasyonu geçmeyecek, hatta bir miktar altında kalacak bir faiz kısıtı getirilebilir.

-Bu mevduatın vadeleri, en az 6 ay olacak şekilde hızla yenilenmelidir.

-Mevduat karşılığı promosyon alımları derhal durdurulmalıdır.

-Kamu, özel sektör ve bireysel ayrımı yapılmadan, 6 ay ve daha uzun vadeli TL mevduata %10'luk gelir vergisi stopajı bu dönemde sınırlanmalıdır.
-Bunların yapıldığı bir süreçte, Merkez Bankası da faiz artırımı konusunda daha dikkatli olmalıdır.

“Teminat açığı sorunu çözülmezse özel sektör tıkanır”

-Bu süreçte önemli bir başka konu da kredilere ilgili teminat açığıdır. Daha önce düşük kur değerinden kullanılan kredilerde teminat açığına düşülmesi iş dünyası için kritik önemdedir. Özel sektör, döviz kredisi borcunu ödeme zamanı gelince, ödeyebilecek olsa bile, bugünkü teminat açığı sorunu çözülmezse tıkanır.

-Bunu çözmenin yolu, en azından bu geçiş süresince döviz borcu teminatlarının döviz kredisin alındığı kur üzerinden değerlendirilmesi olmalıdır.
TL’nin değer kazanmasının çok önemli olduğunu belirten Olpak, “2013 yılında yaptığımız MÜSİAD Genel Kurulu’nda da artan uluslararası etkinliğimiz doğrultusunda, bölgemizde TL ile ihracatın artması için yapılan çalışmaların çok önemli olduğunu, yurt içinde yaygın bir şekilde döviz ile alışveriş yapılmasının yanlışlığını ve buna bir an önce dur denilmesi gerektiğini söylemiştik. Bugün daha da önem kazanan bu söyleme ve Sayın Başbakanımızın açıkladığı "Kamu ihale ve alımlarının TL ile yapılacağı" kararına ek olarak, hizmet sektörü de dahil döviz ile alışveriş uygulamalarının biran önce kapsama alınması ve sona erdirilmesi gerekmektedir” dedi.
 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 12:02
YORUM EKLE

banner325